Ознаки ураження
Хвороба уражує рослини в усі фази розвитку. На сім’ядолях та листках ріпаку утворюються темно-бурі обмежені зональні округлі плями. На стеблах і стручках з’являються різні за величиною і формою, переважно витягнуті, темні плями, які зливаючись, охоплюють значну частину поверхні стебла або гілок. На стручках хвороба проявляється також у вигляді вдавлених чорних виразок значних розмірів, стручки в місцях уражень деформуються, насіння у них щупле, недорозвинуте, стручки передчасно розтріскуються.
Умови поширення альтернаріозу
Під час вегетації гриби поширюються конідіями з вітром та дощем. Висока температура повітря та рясні дощі з вітром у фазі цвітіння і дозрівання ріпаку є оптимальними умовами для поширення хвороби. Збудники альтернаріозу уражують широке коло не лише капустяних рослин і належать до найбільш поширених фітопатогенів, що набули особливого значення в останні роки. Збудники хвороби зберігаються у формі грибниці і конідій на уражених рослинах озимого ріпаку; на рослинних рештках капустяних культур і насінні.
Шкідливість альтернаріозу
Ураження ріпаку альтернаріозом може знижувати урожай насіння на 30-50%. Xвopoбa cпpичиняє poзтpicкyвaння cтpyчкiв тa нeдopoзвинyтicть насіння.
Засоби захисту
Одними з основних заходів захисту ріпаку від хвороб є дотримання вимог зональної технології вирощування ріпаку (обробіток грунту, система удобрення, строки сівби і норми висіву насіння), використання стійких сортів і гібридів, своєчасне застосування засобів захисту, знищення післяжнивних решток. Важливим є дотримання просторової ізоляції між капустяними культурами, недопущення надмірного удобрення рослин азотними добривами з осені, своєчасне знищення поверхневої кірки під час сходів ріпаку. Cвoєчacнe збиpaння piпaкy i знищeння пicлязбиpaльниx peштoк, peтeльнe oчищeння нaciння тa пpoтpyєння йoгo.