— Нових культур ми не вводимо, й успішно вивели всі нішеві культури (Усміхається). Залишились невеликі відсотки, де гірші ґрунти, — трохи тритикале, трохи сорго. І цукровий буряк локально, для забезпечення цукром — для власних потреб або на паї.
А з вагомих нововведень можу передусім назвати діджиталізацію певних процесів землеробства. Це дало зменшення операційних витрат, зайвих «рухів». Усе зараз відбувається через планшет. Агроном у полі став більш мобільним, фахівці в центральних офісах можуть оперативніше реагувати на конкретну ситуацію на місцях. Агроном не тільки планує свій робочий день, а й робить огляди полів, заносить дані у програму, робить фото посівів вказуючи фазу рослини, густоту стояння, формується такий собі «архів вегетації». А вже під кінець сезону, перед збиранням вносяться дані про вологість, масу тисячі зерен, множиться на густоту посівів і таким чином формується певний звіт, який дає змогу прослідкувати проміжні етапи формування врожайності. Крім того, відповідно до запланованого й виконаного обсягу щоденних робіт іде списання ТМЦ, облік ресурсів тощо — усе це займає кілька кліків у планшеті. Що не лише полегшує роботу, а й поліпшує контроль та оптимізує витрати.
Серед інновацій можу також назвати планомірне введення точного землеробства. У наших господарствах ми вже повноцінно виходимо на точний висів, переобладнуємо сівалки на систему Precision Planting. Цього року на Сумщині застосовували диференційовану сівбу, працюємо з картографуванням урожайності, щоб на наступний рік вже впровадити не лише висів, а й диференційоване внесення добрив. А по Івано-Франківщині застосовували диференційоване внесення фунгіцидів на пшеницю обприскувачем і тестуємо десикацію безпілотниками.