10 лютого 2020, 09:00, Світ

Зміна клімату впливає на якість ґрунту на Землі

Про це йдеться в дослідженні біологів Боннського університету, передає hightech.fm.

Агресивний грибок Pythium ultimum передається через ґрунт і вражає коріння розсади важливих сільськогосподарських культур, таких як буряк і горох, а також кукурудза, соя і картопля. У рослин розвивається коренева гниль і вони відмирають. При цьому, короткочасне відновлення ґрунту від цього грибка є можливим лише у виняткових випадках.

Біологи відзначають, що все ж ґрунт має власні захисні механізми від цих грибків — наприклад, інші патогени, які можуть діяти в якості захисників для рослин. Крім того, існують грибки, які здатні знищувати Pythium ultimum.

У ході дослідження вчені взяли зразки ґрунту з Шотландії, Німеччини та Угорщини. Зразки, включаючи мікроорганізми, що живуть там, піддавалися стресу в кліматичних камерах з високою температурою до 40°С, а потім заражалися агресивним грибом Pythium ultimum.

Після того, як вчені засадили цей ґрунт насінням, їм вдалося поспостерігати статистику загибелі рослин від цього грибка. Виявилося, що вижило лише кілька рослин молодого гороху. При цьому, зразки ґрунти з Шотландії постраждали від спеки та посухи найбільше, оскільки мали меншу кількість мікроорганізмів для боротьби з Pythium ultimum. Ґрунт з сухої Угорщини виявилася більш стійким до стресових факторів.

Крім того, вчені досліджували, наскільки добре можуть відновлюватися різні ґрунти, зробивши перерву в кілька тижнів після випробування спекою і посухою, перш ніж заражати ґрунт шкідливим грибком. У той час як проба ґрунту з Шотландії показала деяке відновлення, ґрунт Угорщини практично не відновилася, попри підвищену стійкість до патогенів.