23 березня 2019, 09:00, Україна

В Україні набирає популярності вирощування мікрозелені

В останні роки в Україні значно збільшився попит на мікрозелень. У першу чергу — завдяки її корисним властивостям, адже у паростках рослин міститься дуже багато поживних речовин, вітамінів та мінералів. Сприяє популярності мікрозелені також легкість і швидкість вирощування не тільки на плантаціях, але і в домашніх умовах, пише agroday.com.ua.

Вадим Дудка вважає, що мікрозеленню слід називати тільки молоді рослини в фазі сім’ядолі-першого справжнього листка.

«Культури, які пророщують за таким принципом, зазвичай поділяють на 3 групи: пряно-смакові, декоративно-листяні і наповнювачі. Найпопулярнішим представником другого типу є салат Лолла Росса, що має насичений колір та славиться не тільки відмінним смаком, але й принадним зовнішнім виглядом. Щодо третьої групи — наповнювачі — то їх використовують, аби смак страв не був занадто різким.  Найчастіше як наповнювачі використовуються люцерна, горох, квасоля, тощо. Технологію мікрозелені все частіше випробовують на нових культурах, наприклад, таких, як соняшник та кукурудза», — розповідає фахівець.

Усім хто ризикнув вирощувати мікрозелень Вадим Дудка радить обирати не протруєне насіння. Тобто в випадку з імпортним насінням, яке приїжджає сюди тільки протруєне, — брати тільки органічне.

Найкраще підходить для посіву мікрозелені субстрат нейтральної реакції — такий, як кокосове волокно або торф. Причому слід використовувати лише дрібний торф. Товщина шару субстрату, в який проводиться сівба, має бути близько 1-1,5 см.

Щодо вимог до посіву, то у різних культур вони різні. Насіння одних краще не прикидати зверху субстратом (наприклад, крес-салат), других — навпаки, варто засипати на 3-4 мм (салат, буряк, люцерна в цьому випадку дають дружніші сходи), для третіх цей момент не має особливого значення (наприклад, гірчиця).

Також важливо слідкувати за температурою вирощування. За словами фахівця є ключовим фактором успіху. При цьому варто враховувати, що мікрозелень вимагає вищих температур у теплиці, ніж звичайні культури.

«Оптимальна температура для мікрозелені залежить і від фази розвитку рослини. Так, у фазі пророщування холодостійка мікрозелень (салати, гірчиця, буряк, цибуля, мангольд, кріп) добре розвивається за температури 17-19°С, а в фазі вигонки — 22-25°С вдень та 17-19°С вночі. Теплолюбна зелень (люцерна, квасоля, крес-салат) вирощується за температури 20-22°С у фазі пророщування і 22-25°С та 17-20°С відповідно у фазі вигонки», — розповідає Вадим Дудка.

Додаючи, що вирощувати мікрозелень краще у лотках, виготовлених із харчової пластмаси. Щоправда, в них ще потрібно зробити отвори для дренажу — мінімум 5 шт на лоток (по 5 мм завширшки).

Дуже важливо правильно обрати момент зрізання: перетримувати мікрозелень не можна, бо вона швидко пожовкне і зів’яне. Сезон мікрозелені в Україні триває з жовтня по квітень. Визначну роль у продажі продукції грає реклама. Експерт наголошує, що інтернет має стати основним каналом продажу, і це цілком логічно, враховуючи глобалізацію.