10 серпня 2018, 12:35, Технології

Науковцями представлено нові інноваційні підходи у селекції рослин

Очікується, що ця технологія прискорить процес розробки нових сортів картоплі, рису, цитрусових та інших культур, які краще пристосовані для підвищення температур і посухи, дають більш високі врожаї і можуть протистояти безлічі хвороб і шкідників, пише news.agropages.com.

«Генетичні удосконалення, які були складними або неможливими раніше, буде набагато простіше здійснити, тому що тепер ми можемо вводити не один або два гени, а багато генів у рослину для досягнення передбачуваних результатів», — зазначив Роджер Тілмоні, молекулярний біолог служби сільськогосподарських досліджень.

Технологія введення генів GAANTRY буде доступна всім, кому це цікаво. Одна комерційна фірма вже планує використовувати її для внесення декількох генів у картоплю, щоб зробити її більш стійкою до фітофторозу.

«Ми з усіх сил намагалися протягом багатьох років ввести гени стійкості до фітофторозу в картоплю. Але з існуючими технологіями це було надзвичайно важко, так як ці гени дуже довгі та складні. Але технологія GAANTRY нам може допомогти в цьому», — сказав Крейг Річел, директор з досліджень і розробок J.R. Simplot Co., компанії з виробництва картопляних чіпсів, заморожених овочів та інших продуктів в Айдахо, США.

Вченим знадобилося багато років, щоб змінити генетику соєвих бобів, кукурудзи, ріпаку та інших сільськогосподарських культур для розробки сортів, які протидіють комахам-шкідникам. Але ці риси контролюються одним або двома генами. У більшості сільськогосподарських рослин важливі риси, такі як холодостійкість і посухостійкість, урожайність і насіннєвість, майже завжди контролюються кількома генами. Внесення більше двох або трьох генів в один і той же вектор на хромосомі рослин було, як відомо, складним.

Унікальна платформа дослідників стабілізує ДНК, дозволяючи вводити комплекти генів «так точно, що ніяка ненавмисна ДНК не додається або не губиться під час процесу», — говорить Джеймс Томсон, генетик служби сільськогосподарських досліджень в Олбані.

Зазначається, що інноваційна технологія стабілізує стек ДНК і робить результати більш стабільними і прогнозованими.