7 грудня 2017, 18:31, Україна

Експерт назвала найбільш перспективні нішеві культури для фермерських господарств

За останні роки, виробництво нішевих культур стрімко зросло. За словами Ольги Ходаківської, завідувач відділу земельних ресурсів та природокористування Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», перспективним для малих фермерських господарств є виробництво органічної продукції та нішевих культур.

На сьогодні в Україні налічується 32 тис. малих фермерських господарств з середнім розміром земельного банку 82 га. Майже половина з них — це господарства з площею від 20 га до 100 га.

Виручка від реалізації виробленої малими фермерськими господарствами продукції у розрахунку на 1 га угідь склала майже 11 тис. грн/га. При цьому їх прибуток трохи перевищив 3 тис. грн/га. Тобто, середньостатистичне господарство отримало лише 246 тис. грн прибутку. Втім, малі фермерські господарства мають великий потенціал для розвитку.

«Обираючи спеціалізацію господарств та набір культур для вирощування, власникам малого аграрного бізнесу слід орієнтуватися на ті види продукції, що мають стабільно зростаючий попит як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. А також на ті, які здатні забезпечити найбільшу віддачу — від 30 тис. грн до 100 тис. грн — в розрахунку на 1 га», — зазначила Ольга Ходаківська.

Такими, на її думку, найближчим часом будуть органічні продукти, а також горіхи, квасоля, прянощі, сорго, нут, горох, сочевиця, гірчиця, льон, коноплі, ягоди — малина, полуниця, ожина, суниця, чорниця, журавлина тощо.

Нагадаємо, за останні десять років обсяги поставки українських нішевих видів продукції на зарубіжні ринки суттєво збільшилися. Зокрема, експорт квасолі і коріандру зріс у 2,4 разу, горіхів — в 1,5 разу, насіння гірчиці — в 1,7 разу, полуниці й суниці — у 9,8 разу, нуту — у 10 разів.