18 квітня 2024, 12:24, Технології

Як позначиться раннє цвітіння ріпаку на майбутньому врожаї розповіли експерти

В Україні теж подекуди ріпак розпочав цвісти. Про те, як занадто раннє цвітіння вплине на майбутню врожайність, йдеться у матеріалі «В Україні починає квітнути ріпак. Як це вплине на майбутній врожай та як проходить посівна 2024 у світлі аномальної квітневої «спеки» на Latifundist.com.

Сергій Уваров, менеджер з розвитку агротехнологій Північно-Східного регіону LNZ Group, зауважив, що вплив раннього цвітіння на майбутню врожайність залежить від того, в якій фазі озимий ріпак входив у зиму, фази розвитку нині та якісного стану самих посівів. Квітневе несподіване тепло посунуло всі польові роботи на два тижні вперед, відбувається активне наростання вегетативної маси, наявні короткі міжфазні періоди. Основне завдання зараз — правильно вибудувати системи живлення і захисту для отримання бажаного результату.

Читати також: На ріпаку помічено масове заселення ріпаковим квіткоїдом

Дмитро Скорняков, генеральний директор HarvEast, теж каже, що на полях його агрохолдингу озимий ріпак вже випустив пагони та готується до бутонізації. Тож зовсім скоро може заквітнути — це може статися і за тиждень, і за 10 днів.

«Наш ріпак у Київській області випереджає ту стадію вегетації, яка йому властива саме в даний період весни. Приблизно на тиждень. Відповідно ріпак почне також раніше квітнути. Враховуючи наявність вологи та добрий температурний режим, це позитивно вплине на формування стручків, а далі все залежить від температури та рівня вологи в період наливу», — зауважує Дмитро Скорняков. 

В агрохолдингу «ТАС Агро» зазначають, що через несподіване тепло озимі культури фізіологічно проскакують важливі фази і занадто швидко розвиваються. Це може призвести до того, що ріпак не сформує бічні гілки, а пшениця не розкущиться і не доформує продуктивні пагони.

«В Україні у Львівській та Закарпатській областях уже квітне ріпак. Швидше цвітіння призведе до пришвидшення дозрівання культури. Якщо не доформуються бічні гілки, то досягнути максимального врожаю буде неможливо. Крім того, ще залишається небезпека повернення приморозків, які можуть призвести до абортації цвіту і не отримання бажаного врожаю. Залежно від погодних умов і фази росту на той момент — наслідки можуть бути різні», — каже Олег Заплетнюк, генеральний директор «ТАС Агро».

Читати також: Після стрімкого потепління в Україні прогнозують заморозки

У свою чергу Олександр Овсяник, директор агропромислового департаменту Групи АГРОТРЕЙД, зауважує, що цвітіння озимого ріпаку в цей час в Україні — нова історія для України. Навіть, наприклад, для південної Одещини — це зарано. Якби раннє цвітіння і висока температура супроводжувалися опадами, це однозначно було б плюсом, що прискорив би збирання врожаю.

«Але наразі маємо абсолютну відсутність опадів, високі температури та інтенсивний розвиток рослин. А це може спричинити скидання квіток та стручків, що негативно позначиться на врожайності», — додає пан Олександр.

За його словами, на полях холдингу виконали всі заплановані обробки, щоправда, зробили це набагато раніше, ніж розраховували. Але є випадки інтенсивного розвитку шкідників озимого ріпаку, тому вже незабаром доведеться робити наступне внесення засобів захисту рослин.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com