26 травня 2023, 09:05, Урожай

Тенденції на ринку ріпаку в 2022/23 МР пояснила експертка

Як зазначає аналітик олійного ринку УкрАгроКонсалт Світлана Купрєєва, рекордна посівна площа — понад 1,4 млн га — була знижена до збирання. І не лише за рахунок традиційних втрат після перезимівлі, яка пройшла досить успішно, а й за рахунок окупації росією частини території України. Хоча висока врожайність компенсувала втрати та врожай оновив максимум — 3,6 млн т.

АгроЕкспедиція Посівна 2023 на Півночі: технології вирощування ярих та озимих культур на Чернігівщині і Київщині

Читати

Зазначається, що експортний сезон нетипово розтягнутий у часі, темпи експорту ріпаку залишаються вищими за минулорічні, починаючи з жовтня і до травня поточного року. Відбулася часткова переорієнтація експорту на наземну логістику.

У географічній структурі експорту зміцнилася позиція країн ЄС — до 90% всього експорту проти 67% за підсумками 2021/22 МР.

Заборона імпорту ріпаку з України у країни Східної Європи не принесла значного негативного впливу на експорт ріпаку в 2022/23 МР, за період з липня до березня було реалізовано майже 99% експортного потенціалу.

«У разі продовження заборони після 5 червня поточного року, для України виникає серйозна проблема, враховуючи, що на частку цих п’яти країн припадає більше половини всього експорту ріпаку у 2022/23 МР (52%), а рейтинг ТОП-імпортерів у 2023/24 МР очолює Румунія та Польща», — зауважує експертка.

І додає, що нині низхідний тренд ціни українського ріпаку під впливом тенденцій європейської торгівлі, який у перспективі відчуватиме додатковий тиск нового врожаю, а також необхідність бронювання логістики, активізують українських продавців у питанні укладання форвардних контрактів, покупці ж навпаки неохоче йдуть на укладання угод, класично очікуючи зниження цін.

У разі зберігання всіх факторів, зростання цін на ріпак малоймовірне, зазначає кспертка. Але попереджає, що не слід виключати погодний фактор, який у підсумку може змінити негативні цінові тренди. У випадку підтвердження, що в 2023 році буде переважати дуже спекотна погода і різні погодні катаклізми, ціни можуть мати шанс на відновлення.

Через низький попит з боку ЕС (високий урожай та запаси, заборона імпорту) Україні необхідно шукати альтернативні ринки збуту.

Читати також: АгроЕкспедиція Посівна 2023 на Київщині: технології вирощування в ТАС Агро Центр і АПК Насташка