5 травня 2023, 09:15, Добрива

Фахівець порадив, на яких ґрунтах доцільно вносити комплексні мінеральні добрива

Про це розповів доктор с.-г. наук Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН Сергій Авраменко на своєму каналі в Youtube.

Він зазначив, що в Інституті вивчали доцільність підживлення різними комплексними добривами, крім азотних.

У ході досліджень виявлено, що прикореневе підживлення в рядки є найбільш ефективним, ніж врозкид. Оскільки азот — високорухлива речовина, яка стрімко промивається дощем і проникає вглиб. Фосфор і калій, навпаки, малорухливі у поживному середовищі і якщо добриво вноситься врозкид без заробки, то елементи залишаються на поверхні ґрунту і втрачають свої поживні якості під дією сонячного опромінення. Крім того, коли ідуть дощі і відбувається мікростікання з поверхні поля, ці добрива опиняються у ярках і колодязях людей. Комплексні добрива Сергій Авраменко радить вносити в рядки, щоб вони потрапляли безпосередньо в ризосферну зону.

Читайте також: Як британські фермери рахують рівні зниження норм внесення азоту і прибутки

Зокрема, проведене дослідження ефективності комплексних добрив на високогумусних ґрунтах (типовий чорнозем із вмістом гумусу 4-5% і більше) під пшеницю, показало, що внесення їх економічно недоцільне.

«Ми порівнювали ефект від внесення нітроамофоски із карбамідом або аміачною селітрою. Прибавку врожайності ми отримали аналогічну як від внесення 100 кг селітри, так і від 200 кг нітроамофоски. Тобто, фактично урожайність обмежувалася вмістом азоту. Ми вносили по 30 кг д.р. азоту, при цьому наявність фосфору і калію ефективності нам не давало. Ми вивчали норму по 15 кг д.р. — те саме — внесення 50 кг аміачної селітри було рівноцінним внесенню 100 кг нітроамофоски. Тому ми давали рекомендації, що застосування комплексного добрива на високогумусних ґрунтах недоцільне. Утім, доцільно внесення комплексних добрив під основний обробіток», — поділився Сергій Авраменко.

На малогумусних ґрунтах фахівець порадив орієнтуватися на гранулометричний склад. Наприклад, на глинистих ґрунтах з низькою проникністю ефект від прикореневого внесення комплексних добрив буде мінімальним і з економічної точки зору недоцільним. Натомість на піщаних ґрунтах є сенс вносити комплексні міндобрива. 

Нагадаємо, селекціонер назвав 4 причини, чому вирощування ГМ-кукурудзи економічно ефективне.