11 січня 2023, 15:18, Урожай

На Івано-Франківщині взимку жнивують не лише кукурудзу, а й сою

Про це пише Golos.com.ua.

«У перші дні року було сонячно, до 17° тепла. Сприятлива погода, аби завершити польові роботи. Бо з осені залишалося до збирання ще 100 гектарів кукурудзи, а земля мокра, Комбайни і машини стрягнули, довелося заганяти на ниви тягачі», — каже виконавчий директор ТОВ «Штерн-Агро» Ігор Гордійчук.

Зазначається, що на якість зерна кукурудзи такі пізні жнива не дуже впливають. Зате врожай пошкоджують кабани, та й людський фактор на додачу — спокуса наламати качанів для худоби.

«На щастя, вдалося зрушити проблему із сушінням зерна, адже кукурудза цієї пори має вологість 22-25% відсотків. Наше підприємство базується в селі Грушка Тлумацької територіальної громади. Уклали угоду з елеватором у Городенці. Зі збутом вирощеного проблем нема — аби з вигодою для аграріїв. Вартість зерна кукурудзи нині орієнтовно 6,6 тис. грн/т. З другої декади січня очікуємо на нові контракти», — зазначив Ігор Гордійчук.

Як зберегти насіння бобових від зерноїдів пояснили фахівці Держпродспоживслужби

Читати

Лишень завершили збирати кукурудзу в СВК імені Шевченка, що в селі Тишківці Городенківської територіальної громади. Однак до сушіння ще досі є 500 тонн зерна.

«За сорок років роботи в сільському господарстві та 22 роки керівництва — вперше така складна ситуація. Придбали потужний генератор, але ж його експлуатація коштує теж недешево, а гроші треба на догляд за озиминою та посівну», — розповідає голова СВК Роман Неміш.

Таке запізніле збирання Роман Неміш пояснює тим, що через посуху торік кукурудзою довелося пересівати деякі площі озимого ріпаку. Саме з тих полів і молотили взимку. Качаниста на полях стоїть у багатьох господарствах. А ще соя. Збиратимуть, коли вдарять морози і можна буде вийти в поле.

«Кукурудзу не встигли зібрати через дощі у жовтні-листопаді. Як тільки навесні домолотимо, часу на оранку вже не матимемо. Доведеться дискувати площі та одразу сіяти ярі культури. Через втрачені терміни не доберемо десь 10-20% урожаю сої, та й якість бобів погіршиться. Нині ціна за кілограм у межах 10-12 гривень. Деякі фермери збирали восени бобові з великою вологістю, а заготівельники приймали вирощене по 6 гривень за кіло. Важко вгадати, що краще, адже ніхто не міг передбачити нинішніх проблем із електропостачанням. Свого сушильного комплексу не маємо, а вклинитися на потужні елеватори непросто», — додає голова фермерського господарства «Гарант-Агро-М» із села Ясенів Пільний Городенківської ТГ Михайло Шкварок.

Як зазначає видання, торік перед війною заготівельники приймали сою за ціною $450-500/т, цьогоріч ледь виходить по $250/т, тобто удвічі дешевше. Натомість дизельне пальне за рік зросло в ціні майже удвічі, мінеральні добрива — утричі. Приміром, тонна нітроамофоски сягає 35-40 тисяч гривень. Засоби захисту рослин так само подорожчали.