6 грудня 2021, 08:00, Насіння

Експерти UKRAVIT розповіли, як не купити неякісне насіння та не залишитись без урожаю

Про це інформує прес-служба UKRAVIT.

На що в першу чергу варто звернути увагу при виборі посівного матеріалу? Основні показники, що характеризують якість посівного матеріалу, зазначають фахівці UKRAVIT SCIENCE PARK, — це схожість, енергія проростання та кількість протруйника на насінні (якщо йдеться про завчасно протруєне насіння). Тому навіть за співпраці з перевіреними постачальниками рекомендується неодмінно дослідити посівний матеріал на цей комплекс показників перед купівлею.

«Як-то кажуть, що посієш, те й пожнеш, тому дослідження якості посівного матеріалу перед купівлею, я вважаю, — must have для кожного аграрія, — впевнений науковий співробітник UKRAVIT Сергій Сальніков.

За його словами, під виглядом посівного матеріалу з високими показниками якості аграрію може трапитися все що завгодно: і насіння попередніх років, що під час неналежного зберігання втратило заявлені посівні якості, і насіння дешевших сортів чи гібридів, яке не відповідає «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння», й насіння, яке містить недостатню кількість протруйника або взагалі оброблене звичайним барвником.

«Словом, варіацій безліч, та результат завжди один: збитки. Тому я рекомендую в будь-якому випадку перестрахуватися і впевнитись, що ви купуєте якісний посівний матеріал. І допомогти в цьому питанні може винятково лабораторне дослідження зразків насіння із кожної партії», — наголошує експерт.

Читати по темі: Експерти UKRAVIT розповіли, як аграріям убезпечити себе від фальсифікованих ЗЗР

Для дослідження посівного матеріалу на визначення посівних якостей та вмісту діючих речовин протруйника на насінині Сергій Сальніков рекомендує звернутися до «Інституту здоров’я рослин». Сьогодні насіння тут можна дослідити на показники енергії проростання, схожості, а також визначення фітопатологічної зараженості насіння. Таке дослідження гарантовано покаже, наскільки посівний матеріал якісний, чи можна його сіяти, чи краще замінити взагалі.

Крім того, за допомогою новітнього лабораторного обладнання вчені Інституту визначають діючу речовину протруйника, яким оброблене насіння, а також її кількість на поверхні насінини. За результатами даних досліджень аграрій плануватиме свої подальші кроки — чи варто висівати це насіння, чи доцільно його допротруїти, чи приготуватися до внесення інсектицидів і фунгіцидів вже на перших етапах вегетації.

«В 2020 році науковцями «Інституту здоров’я рослин» було закладено дослід на зерні пшениці озимої, що було оброблене різними протруйниками, — розповідає Сергій Сальніков. — Згідно з отриманими даними, вміст на насінині тіаметоксаму за рік зберігання в оптимальних умовах зменшувався на 30-35% відносно початкової кількості. Це ще раз доводить необхідність визначення вмісту протруйника на посівному матеріалі, адже, залежно від умов та періоду зберігання насіння, діючі речовини, що входять до складу протруйника, розпадаються».