11 червня 2021, 17:00, Добрива

Названо ефективні засоби для підвищення рівня засвоєння азоту рослинами

Про це йдеться у матеріалі «Управління азотом — фундамент ефективного живлення рослин».

Серед основних елементів живлення найбільше з добривами вноситься саме азоту. Це і не дивно, адже азот є частиною кожної живої клітини. Водночас, за результатами досліджень, рослини можуть за певний період використати лише 50% внесеного з добривами азоту, навіть за умови надвисоких норм. Решта ж втрачається внаслідок процесів нітрифікації, результатом якого є промивання елементу в товщу ґрунту, та денітрифікації — утворення парникових газів.

Способи підвищення рівня засвоєння азоту рослинами є різні, й один з найбільш сучасних та інноваційних — стабілізація N у ґрунті. Продукти, що вирішують це завдання є одним з основних напрямів роботи відомої американської компанії IVA ROVE Inc.

Серед продуктів, які пропонує компанія на вітчизняному ринку, є Ultra Boost for NH3. Він відіграє роль допоміжного засобу для управління азотом і застосовується лише з безводним аміаком (NH3).

«Ultra Boost for NH3 є джерелом живлення для мікроорганізмів, які використовують N ґрунту та добрив для життєдіяльності й побудови свого «тіла». В результаті співвідношення С:N врівноважується, стає оптимальним для процесу мінералізації рослинних решток та сприяє живленню сільськогосподарських культур. Відомо, що звичайні стабілізатори азоту на основі, наприклад, ксилолу, пригнічують мікрофлору ґрунту для відтермінування процесу нітрифікації. Тоді як формула Ultra Boost for NH3 дає змогу азоту поглинатися колоїдами ґрунту у верхньому кореневмісному шарі (20-25 см). Отже, одночасно з мінералізацією органічної речовини в ґрунті відбувається закріплення сполук азоту знову в органічну форму. Але при цьому N не «губиться», а лише тимчасово переходить в недоступні рослинам форми», — пояснює Сергій Ковальчук, комерційний директор IVA ROVE Inc. в Україні.

За словами експерта, кальцій (Са2+), що міститься в продукті, несе подвійний позитивний заряд і витісняє один позитивний заряд водню (H+), коли NH3 вноситься в ґрунт. Ca, який не використовується рослиною, при цьому просто залишається у профілі ґрунту.

 

Читати по темі: Водорості з Азовського моря можуть бути використані як добрива: розробка студентки

Іще одним стабілізатором азоту на основі гумінових, фульвових та ульмінових кислот, екстрагованих з якісного леонардиту, є Ultra Boost for vegetation. Його особливість полягає у можливості використання з КАС.

«Це універсальне, високотехнологічне добриво можна вносити в усі пори року і тому воно має переваги перед іншими азотними добривами. Через відсутність у складі КАС вільного аміаку, він не випаровується в атмосферу під час внесення, однак наявність амонійної форми робить необхідним мінімальне загортання в умовах підвищених температур і відсутності опадів після внесення. Ultra Boost for vegetation, в свою чергу, також є рідким препаратом, що дає змогу ефективно змішувати його з КАС і вносити у будь-які фази росту та розвитку рослин, наприклад підживлюючи кукурудзу по вегетації (з міжрядним внесенням культиваторами, системами Y-DROP тощо)», — каже Олексій Хворостяний.

За його словами, таким чином можна зберегти дію азоту до 90-100 днів, що забезпечить рослину доступними його формами протягом найважливіших фаз росту та розвитку. Органічні речовини, що містяться в продукті, поліпшують здатність ґрунту утримувати вологу, затримують водорозчинні неорганічні добрива в кореневмісному шарі ґрунту, сповільнюють процеси вилуговування, підвищуючи родючість бідних ґрунтів та посилюючи споживання рослинами поживних елементів.