19 січня 2021, 08:00, Технології

Використання технології No-till дозволяє збільшуватись популяціям полівок, — фахівці

Про це повідомляє прес-служба ГУ Держпродспоживслужби в Херсонській області.

Оскільки мишоподібні гризуни облаштовують свої гнізда на глибині 15-35 см, для боротьби з ними бажано проводити оранку з оборотом скиби на глибину 25–30 см. Оранка на таку глибину сприяє руйнуванню гнізд і кормових камер полівок, і при цьому гине близько 70–75% гризунів. Для боротьби з шкідниками застосовують біологічні та хімічні принади.

Бактерії мишачого тифу мають сувору специфічність для мишоподібних гризунів і безпечні для людини, тварин та птахів. Але їх застосування на полях взимку має деяку специфіку. Готова принада на основі зерна неефективна для полівок, які саме зараз шкодять посівам озимини. Ураження полівок бактеріями мишачого тифу може бути тільки під час обробки зазначеними бактеріями подрібнених овочів, фруктів, коренеплодів або зерна у якості круп.

На Харківщині 68% посівів озимих заселено мишоподібними гризунами
Читати

З моменту зараження до появи перших ознак захворювання (інкубаційний період), у полівок проходить від 3 до 6 діб. Перша ознака захворювання — неспокій, гризуни можуть залишати заселені місця, потім стають млявими, втрачають інстинкт самозахисту і самозбереження — слабко реагують на наближення людини. Надалі стають малорухливими, впадають в стан заціпеніння і гинуть.

Тривалість захворювання становить від 5 до 16 днів, а іноді смерть настає через більш тривалий час — до 30 днів. Епізоотія серед гризунів триває від 1 до 2 місяців і поступово згасає. Норма використання складає 3-5 г в нору або 1,0–2,0 кг/га на зернових культурах, пасовищах, садах та 3,0–4,0 кг/га у посівах багаторічних трав. У місцях скупчення гризунів швидко спалахує епізоотія і створюються стійкі вогнища інфекції, за рахунок контактів хворих зі здоровими особинами. Ніякого відлякувального ефекту бактеріальна принада не викликає.

Ефективним у боротьбі з гризунами також є застосування родентицидів, дозволених до використання в Україні згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів.

Більшість хімічних засобів для боротьби із гризунами — це приманки, що потребують попереднього приготування. Працювати з ними слід дуже обережно, дотримуючись техніки безпеки.

«Пам’ятайте: застосування навіть найефективніших засобів від повторного заселення гризунами не рятує. А головне при боротьбі з мишоподібними гризунами не слід забруднювати навколишнє середовище і піддавати ризику здоров’я і життя людини», — зауважують фахівці.