15 вересня 2020, 14:15, Урожай

Україна ризикує отримати найнижчий за останні 4 роки врожай зерна — думка

Про це виданню НВ повідомив Микола Кучер, член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.

З його слів, попри те, що про остаточні результати збирання врожаю можна буде говорити всередині грудня, але схоже, що фінальний результат таки впаде нижче позначки у 68 млн тонн зерна.

За таких умов держава мусить підготуватися і вжити необхідних заходів для забезпечення продовольчої безпеки, переконаний Микола Кучер.

«Державі потрібна спеціальна уповноважена установа-оператор, який би гарантував продовольчу безпеку. Створити «з нуля» таку установу не вийде — не варіант при дефіциті держбюджету в 300 млрд грн. Тому функцію гарантування продовольчої безпеки держави потрібно покласти на вже існуючу установу чи держкомпанію аграрного профілю», — зазначив він.

На думку Миколи Кучера, доручити продовольчу безпеку країни уряд може Аграрному фонду, оскільки це акціонерне товариство.

«Так, у цієї держкомпанії теж є свої проблеми — за І півріччя 2020 року збиток становив 205 млн грн. Але разом з тим Аграрний фонд продовжує працювати і виконувати свої функції по підтримці сільгоспвиробників», — переконаний член Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики.

Зазначається, що у І півріччі компанія передала 31,4 тис. тонн зерна для переробки на борошно, і це в чомусь допомогло утримати ціни на хліб для українців. Окрім цього, Аграрний фонд профінансував за своєю форвардною програмою майбутній врожай вітчизняних середніх та малих фермерів на 233 млн грн.

«Але тут все ж доведеться Кабміну прийняти відповідні рішення. Тобто — присвоїти «Аграрному фонду» спеціальний статус установи — оператора продовольчої безпеки. А також — передати в управління цій аграрній держкомпанії хоча б декілька КХП, що простоюють, перебуваючи на приватизації. Таким чином і потужності запрацюють і Аграрний фонд не витрачатиме зайвих грошей на переробку та зберігання», — підсумував Микола Кучер.