27 травня 2020, 08:00, ЗЗР

Знесенні пиловими бурями агрохімікати спричинили масові випадки мору бджіл

Про це йдеться в сюжеті ТСН.

Зазначається, що масовий мор бджіл розпочався цьогоріч на місяць раніше звичного, ще до того, як більшість культури почали цвісти.

Постраждалі пасічники Запорізької, Хмельницької, Тернопільської, Рівненської, Київської, Чернігівської та Кіровоградської областей звернулися до поліції та Держпродспоживслужби. Для встановлення причин загибелі бджіл зразки рослин та комах було направлено в токсикологічну лабораторію.

Проведена спеціалістами лабораторна експертиза встановила факт отруєння комах не лише «традиційними» хімікатами, але й речовинами, які входять до складу протруйників, якими обробляють насіння перед сівбою.

«Пилова буря підіймає у повітря ці токсичні речовини, а бджола могла потрапляти під цю хмару пилу. Переносячи на собі отруту у вулик комаха могла роздавати токсичний препарат усій сім’ї», — розповідає Микола Проданчук, професор, директор Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя МОЗ.

Результати дослідження свідчать, що знайомі усім пестициди стали причиною загибелі лише 20% бджіл, решта комах загинула саме через вплив речовин, які входять до складу протруйників.

Зі слів завідувачки лабораторії «Токсикологічного дослідницько-випробувального центру фізико хімічного аналізу» Алли Гринько, у багатьох випадках в препаратах виявляють діючі речовини, які не заявлені виробником. Причиною цьому є високий рівень фальсифікації на вітчизняному ринку агрохімікатів.

Читати по темі: Знищувати шкідників, а не бджіл: рекомендації з вибору безпечних для бджіл інсектицидів