Нестача опадів та методи пом’якшення наслідків
Однією з основних проблем, яка хвилює виробників сільськогосподарських культур, є зміна клімату, а саме — збільшення періоду метеорологічної посухи, що сприяє ґрунтовій посусі.
Метеорологічна посуха — це такий стан погоди, який призводить до тривалої та значної нестачі опадів у порівнянні з нормою при підвищених температурах повітря і випаровуванні.
Ґрунтова посуха — це посуха, пов'язана з нестачею вологи та висушуванням ґрунту. На території України недостатнє зволоження та посухи притаманні майже 60% орних земель.
У Сумській області, де обробляє землі ТОВ «МХП—Урожайна країна», обмежена кількість опадів призводить до зниження показників рівня зволоження ґрунту. Тому підприємство працює над вирішенням цього питання, адже його наслідком може бути колосальне недоотримання врожаю. А це своєю чергою призводить до збитків сільськогосподарського підприємства.
Застосування сучасних агротехнологій у боротьбі з недостатньою зволоженістю ґрунту
Аграрій не може впливати на клімат та вищезазначені процеси, але може пристосуватися до сучасних викликів та природних умов. Виходом із ситуації, яка склалася по багатьох областях країни, й в Сумському регіоні зокрема, є застосування різних технологічних процесів та прийомів, які б ефективно вплинули на ґрунт. І, як результат, призвели до гарних показників врожайності.
Говорячи про посухи та нестачу вологи в ґрунті, останніми роками багатьма підприємствами поступово вводяться нові агротехнічні прийоми, що дозволяють зберегти вологу у ґрунті та раціонально використати її. Якщо раніше, до 1990 року, середня річна норма опадів по Сумському регіону складала 608 мм, то в пізніші періоди спостерігалося значне зменшення цього показника. Для прикладу розглянемо середні показники за останні чотири роки на території обробітку земель ТОВ «МХП – Урожайна країна»:
- 2017 р. — 456, 5 мм;
- 2018 р. — 338, 3 мм;
- 2019 р. — 425 мм;
- 2020 р. — 365 мм.
На жаль, ця тенденція зберігається й нині. За прогнозами кількість посушливих років з часом збільшуватиметься, а інтенсивність періодичних посух — посилиться. Більшість агровиробників роками випробовують різні методи та прийоми, аби зрозуміти, який з них підходить саме для їхнього регіону та умов. Велика кількість сільськогосподарських підприємств вже доволі багато років застосовують у своїй роботі оранку — прийом, що забезпечує розпушення з обертанням шарів ґрунту, заглиблення пожнивних решток та добрив на відповідну глибину. Для цього удосконалюють сільськогосподарську техніку та реманент.
Оранка — прийом основного обробітку ґрунту, що забезпечує перевертання, кришіння і розпушування шару ґрунту. Головне технологічне призначення оранки полягає у періодичному відновленні структури ґрунту верхнього орного горизонту. Завдяки оранці збільшується об’єм ґрунту і пористість, підрізуються бур’яни, загортаються в ґрунт рослинні рештки та добрива.
Чизелювання — ефективний метод вирішення проблеми ґрунтової посухи
Натомість досвід багатьох підприємств, й «Урожайної країни» зокрема, показує, що ефективнішим методом у боротьбі з проблемою ґрунтової посухи є відмова від використання плуга та руйнування 100% площ з «плужною підошвою». Адже традиційна оранка, яка сьогодні є чи не найпоширенішим прийомом основного обробітку, спричиняє створення переущільненості підорної підошви, а отже — погіршення волого- та повітрообміну в родючому шарі. Заміною цьому є використання глибокорозпушування, або як часто називають цей прийом — чизелювання.
Чизелювання — розпушування ґрунту за допомогою чизеля. Чизелювання дає змогу суттєво збільшити ширину захвату машин, у порівнянні з оранкою, знизити витрати пального на основний обробіток, зруйнувати ущільнену підорну підошву тощо.
Його застосування, по-перше, дозволяє зв’язати ґрунтову та атмосферну воду. По-друге, це дає можливість корінню рослин дістатися найглибших зволожених горизонтів ґрунту. Також чизелювання дозволяє залишати рослинні рештки на поверхні ґрунту або заробляти на невелику глибину до 10-15 см. Як наслідок, рештки, які залишаються на поверхні, утворюють мульчуючий шар, збільшується органічна складова ґрунту та зменшується випаровування вологи. Не менш важливим фактором є і зменшення ерозії ґрунту. Крім того, завдяки збільшенню маси рослинних решток підвищується мінімальна відбивна здатність чорнозему, що становить лише 14%. Колір поверхні стає світлішим, а теплопоглинальна здатність ґрунтів та його альбедо збільшується.
Теплопоглинальна здатність ґрунтів — здатність поглинати та утримувати енергію сонця. Характеризується величиною альбедо — кількістю сонячної радіації, відбитою поверхнею ґрунту і вираженою у % від сумарної сонячної радіації. Альбедо коливається від 8 до 30%. Залежить від кольору ґрунтів, їх структурного стану, вологості, характеру поверхні. Темні ґрунти поглинають більше енергії, ніж світлі, вологі більше, ніж сухі.
Потрібно зазначити, що рихлення ґрунту дозволяє зберегти біоту. Добре відоме значення мікроорганізмів, зокрема їх участь в утворенні та засвоєнні поживних речовин, знищення патогенів та інше.
Біота — стала сукупність рослин, тварин, грибів та бактерій, що об'єднані спільною територією поширення.
Слід зазначити, що основний обробіток ґрунту без «перевертання пласта» є основною профілактикою ерозій, як вітрової, так і водної. У результаті цього технологічного процесу зберігається структура ґрунту, яка ефективніше «тримає» воду. Проте під час виконання цього технологічного процесу можна відмітити й деякі недоліки, серед яких неповне підрізання бур’яну, неможливість отримання в результаті обробітку суцільного дна борозни, утворення на поверхні поля великих брил тощо.
Позитивна динаміка глибокого розпушування
Та аналіз результатів застосування глибокого розпушування в процесі виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств показує позитивну динаміку. При цьому вирішує важливі агротехнічні завдання:
- Краще поглинання вологи та вентиляція ґрунту.
- Альтернатива оранці зі значною економією витрат.
- Зберігання та відновлення родючого шару землі, його хімічні, фізичні та біологічні якості зростають.
- Підвищення вмісту важливої складової частини родючості — гумусу.
- Ерозія ґрунту знижується або повністю припиняється.
- Зменшення до мінімуму ризику нерівномірного посіву.
Як уже було зазначено, важливим наслідком застосування цієї агротехнології є вирішення проблеми ґрунтової посухи та її наслідків, над якою працюють агрономи та фермери Сумського регіону й інших областей країни.
Інші методи «пом’якшення» наслідків посухи
Згадаймо коротко і про інші методи «пом’якшення» наслідків посухи. Найбільш поширені це:
- зрошення (в тому числі й крапельне);
- підбір посухостійких сортів та гібридів та корегування норм висіву;
- зміщення строків посівів у більш ранні;
- сівозміна, пари.
Застосування в комплексі всіх методів та прийомів, що сприяють зменшенню ґрунтової посухи, дають позитивні результати та динаміку розвитку.
Згідно з даними за останні три роки, завдяки застосуванню процесу чизелювання в ТОВ «МХП — Урожайна країна» покращилися результати врожайності, тому для прикладу потрібно зазначити, що по підприємству під урожай 2020 року було проведено вертикальний обробіток ґрунту на 40% площі, у 2021 році — на 60%, а план на 2022 рік — 95%.
Зберігаємо тенденцію для підвищення своїх показників!
Марина ЖАРА, технолог із агрономії ТОВ «МХП — Урожайна країна»
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.