Вертикальний обробіток ґрунту як спосіб боротьби з ущільненням та ефективного управління рослинними рештками
Вертикальний обробіток ґрунту, про який в Україні заговорили порівняно нещодавно, може стати достойною альтернативною класичній технології та сприяти покращенню стану ґрунтів, а отже і підвищенню продуктивності рослинництва. Чому саме слід звернути на нього увагу і чим він може допомогти при ущільненні та ерозії ґрунтів?
Проблема ущільнення ґрунтів досить гостро стоїть у всьому світі, а для України ця проблема може стати вирішальною в агровиробництві. На сьогодні близько 67% усіх ґрунтів в Україні переущільнені, причому лише 20% мають ознаки легкого ущільнення, 40% мають середній ступінь ущільнення, та 7% — значний.
Проблеми ущільнення і не тільки
До проблеми ущільнення додається ще посуха, яка також не сприяє здоров’ю ґрунтів, а також не завжди раціональне управління сільгоспвиробництвом. За словами Йогана Татцбера, керівника компанії Agrar Consulting Tatzber, в Україні на 1 мм отриманих опадів виробляється 10 кг пшениці, тоді як є усі можливості отримувати 20 кг, як це відбувається у деяких країнах Європи.
«Ущільнення ґрунтів щорічно забирає у вас 15-25% врожаю. А зменшення врожайності основних культур (пшениці, сої, кукурудзи) лише на 15% — це втрата прибутку в середньому близько 164 тис. євро для господарства із зембанком 1 тис. га. Тобто близько 4-4,5 млн грн щорічно втрачатиме господарство через ущільнення ґрунтів», — наголосив він.
За різними експертними оцінками, недобір врожаю на площах, де утворилася плужна підошва, може становити і більше, до 30–40%. Тож, щоб не допустити такого зниження продуктивності рослинництва та покращити стан ґрунтів, деякі аграрії останніми роками впроваджують технологію обробітку ґрунту Verti-till, або ж вертикальний обробіток. Це ґрунтозахисна технологія безплужного обробітку полів, яка, як і деякі інші технології, прийшла в Україну з Північної Америки кілька років тому.
Вертикальний обробіток є однією із найбільш перспективних технологій обробітку ґрунту і у випадку тих земель, що страждають від вітрової та водної ерозії. Адже це також значна проблема для сучасного агровиробництва. Зокрема, від вітрової ерозії систематично потерпає понад 6 млн га земель, а від пилових бурь — до 20 млн га. Крім того, 13,5 млн га сільськогосподарських угідь, зокрема 10 млн га орних земель, зазнають згубного впливу водної ерозії.
Що таке вертикальний обробіток ґрунту?
Концепція вертикального обробітку полягає у системному запобіганні формуванню глибоких надмірно ущільнених прошарків ґрунту, що погіршують капілярність ґрунтів та обмін вологи, а також перешкоджають нормальному розвитку кореневої системи рослин. У технології Verti-till застосовуються агрегати вертикального обробітку ґрунту. Вертикальна вібрація пружинних стійок агрегату дробить ґрунт, залишаючи мікротріщини, через які в землю потрапляють волога і повітря. Таким чином поступово формується однорідна структура без ущільнень та твердих прошарків. Крім того, такі агрегати добре подрібнюють та загортають рослинні рештки і вирівнюють поверхню поля.
«Класично вважається, що особливістю Verti-till є відсутність горизонтальних зміщень ґрунту при обробітку, відсутність перевертання скиби та ущільнення. Також відбувається подрібнення та розподілення пожнивних решток по поверхні поля, утворюючи шар мульчі, який дозволяє зберігати вологу», — пояснює Михайло Кришко, комерційний директор в Україні компанії «BEDNAR».
Однозначно така технологія ефективна у боротьбі з ущільненням ґрунту і вона потрібна у використанні господарствами, каже фахівець.
«Звичайно, враховуючи нашу сівозміну та клімат, навряд чи ця технологія може бути єдиною, але вона може ефективно доповнювати класичну та мінімальну технологію. Що ж стосується питання, через скільки років можна очікувати стійкого покращення стану ґрунту, то тут, мабуть, не існує однозначної і простої відповіді. Адже на результат впливає багато чинників: стан та тип ґрунтів, кліматична зона, сівозміна, парк техніки, який використовується на полі, та багато іншого. Але з впевненістю можна сказати, що стан ґрунтів в Україні нині переважно дуже поганий, і потрібно максимально швидко їх «рятувати», зводячи до мінімуму використання класичної технології. Адже вертикальний обробіток сприяє покращенню обміну вологою/повітрям, сприяє збільшенню кількості гумусу, дозволяє корінню легше проникати в глибокі шари ґрунту, і як результат всього цього збільшувати врожай, при цьому зменшивши витрати на обробіток гектару», — розповідає Михайло Кришко.
Економіка, нюанси та агрегати
Експерти у галузі землеробства вже давно кажуть, що класична технологія обробітку ґрунту окрім створення плужної підошви також порушує роботу ґрунтової біоти і створює проблеми із мінералізацією рослинних решток. Адже загорнута на глибину оранки солома зазвичай не розкладається роками і знаходиться у ґрунті практично в незмінному стані. Так відбувається тому, що мікроорганізми ґрунту, які сприяють розкладанню решток, «живуть та працюють» переважно на глибині 10-12 (максимум 15) см, тоді як солому загортають мінімум на 10 см глибше. Тож змінювати підходи до обробітку і задля покращення стану ґрунтів, і задля збільшення прибутковості та ефективності власного бізнесу, таки потрібно.
Що ж до економіки застосування вертикального обробітку, комерційний директор в Україні компанії «BEDNAR» пояснює, що економічно доцільними можна вважати всі технології, які дозволяють зберегти та підвищити якість ґрунту. В умовах України це вже досить глобальна проблема, щоб починати інвестувати в альтернативні «некласичні» технології обробітку.
«На мій погляд, ефективність вертикальної технології напряму навіть більше залежить від сівозміни, ніж від кліматичних зон України. Складність в обробці може виникати на тих полях, де після збирання врожаю залишилась велика маса пожнивних решток, і ще складніше буде, якщо ця маса «стояча». Тобто, найефективніше буде використання після зернових та бобових культур», — зазначає Михайло Кришко.
Фахівці радять проводити щорічний поверхневий обробіток ґрунту вертикальними агрегатами, а раз на 4-6 років виконувати обробіток глибокорозпушувачами на глибину не менше 40 см, щоб ефективно «зірвати» плужну підошву, яка зазвичай утворюється на глибині приблизно 25 см та простягається вглиб на приблизно 10-12 см. При цьому під час заробляння пожнивних решток близько 20-30% подрібнених залишків варто залишати на поверхні ґрунту — у якості мульчі.
Головною проблемою у впровадженні вертикальної технології може стати лише технічна забезпеченість господарств, адже доведеться вкладати кошти, щоб купувати агрегати для вертикального обробітку. Проте, каже Михайло Кришко, помилкою було б вважати придатними лише ті кілька розрекламованих агрегатів, які сьогодні пропонують певні компанії-виробники техніки.
«Я б відносив до цієї технології всі агрегати, які здійснюють вертикальний, а не горизонтальний, обробіток, в основному це агрегати, на яких використовуються турбо-диски та лінійні чизельні плуги (глибокорозпушувачі). Зокрема, BEDNAR має у своєму портфелі таку новинку, як борона STRIEGEL-PRO PE. Він по суті доповнює та розширює варіанти використання вертикальної технології та дає змогу запровадити в господарстві окремі її елементи, не змінюючи одразу усю систему обробітку. Це агрегат, який дозволяє подрібнювати, вирівнювати і розпушувати верхній шар ґрунту, при цьому подрібнюючи та рівномірно розподіляючи рослинні рештки на поверхні поля. Власне, це головні завдання, які стоять перед «вертикальною технологією», тому борона STRIEGEL-PRO PE точно може бути в нагоді при безполицевому обробітку ґрунту. Завдяки ж варіаціям комплектацій та налаштуванням дану борону можна ефективно використовувати і під час весняного, і під час літнього обробітку», — зауважує пан Михайло.
Своїми міркуваннями з провиду вибора агрегату для весняного обробітку поділився представник господарства, що нещодавно придбало для себе саме таку шригельну борону.
«Цей агрегат привабив нас у першу чергу своїми параметрами: широкозахватний, повністю гідрофікований, тобто робочі секції гідравлічно керовані, оператор може робити уі потрібні маніпуляції безпосередньо з кабіни, не зупиняючись. Сильні пружини, два види турбодисків, вирівнюючи планка для весняного обробітку. Спеціально замовили 12-метрову борону STRIEGEL-PRO PE для весняного закриття вологи. У нас стоїть завдання закривати вологу швидко, за один день. Широкозахватний агрегат, що може ефективно працювати на великій швидкості, дозволить нам успішно вирішити це завдання. Свою нову покупку ще не випробовували, чекаємо весни. Очікуємо, що виправдає усі наші сподівання і проявить усі свої найкращі якості – швидкість, гарну вирівнюваність поверхні грунту, надійність, великий моторесурс», — розповів Олександр Дудар, головний інженер господарства «Адамівка Агро».
Тож вибір технічних засобів завжди є, варто лише придивитись. А думати над впровадженням ґрунтозберігаючих технологій потрібно вже зараз, поки ще є що зберігати.
Олена Басанець, SuperAgronom.com
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.