Як мінімізувати ущільнення ґрунту під час збирання врожаю (досвід американських фахівців)
Тоді як існує невизначеність щодо погодних умов у цьому році, проблема ущільнення ґрунту, яка спостерігалася торік, усе ще може бути на полях кукурудзи та сої по всій Айові. Отож, проблеми з вологими умовами під час збирання врожаю та можливості мінімізувати наслідки для ґрунту довгої збиральної кампанії.
Джерело: Iowa State University
Однією з проблем, пов'язаних із термінами збирання врожаю, є вплив процесу збирання на стан ґрунту, збільшення ущільнення ґрунту, а також на його водопроникність. Вологі ґрунти схильні до ущільнення під час збиральних робіт. Коли ґрунти насичені вологою, важкі навантаження та обладнання послаблюють його структуру, де вода працює як мастило. Це призведе до значного утворення колій та глибокого ущільнення.
Ущільнення ґрунту може значно вплинути на інфільтрацію води, розвиток кореневої системи і, врешті-решт, на врожайність у наступному сезоні. Підраховано, що втрати врожаю через ущільнення ґрунту, викликаного рухом коліс, коливаються у межах 10-20% в залежності від ступеня ущільнення. Навантаження на вісь із 12-рядного комбайна з повним зерновим бункером оцінюється в 26 т на вісь, а для одновіссної повністю завантаженої зернової вантажівки — 22 т на вісь. Поєднання такого важкого устаткування й вологого ґрунту може спровокувати проблему.
Вологі польові умови роблять ґрунт схильним до ущільнення, що іноді неминуче восени, оскільки аграрії докладають усіх зусиль, щоб зменшити втрати під час збирання та уникнути погіршення якості зерна. Одна з рекомендацій — це уникати вологих умов під час збиральної кампанії. В ідеалі, польові роботи повинні бути відкладені до тих пір, поки ґрунтові води не будуть нижче від поверхні поля. Слід пам’ятати, що витрати на паливо під час обробітку ґрунту та поточні витрати на збирання врожаю можуть значно збільшитися для усунення проблеми ущільнення.
Поради щодо мінімізації ущільнення ґрунту під час та після збирання врожаю
Перед тим як виходити в поле з технікою, перевіряйте вологість ґрунту за допомогою простого польового тесту. Більшість ґрунтів Айови середньої текстури. Визначити вологість можна швидко, протягнувши стрічку ґрунту між великим та вказівним пальцями. Якщо вона розірветься в межах 2-3 см, ймовірність ущільнення буде низькою. Однак, якщо стрічка розтягується на чотири або п'ять дюймів — ґрунт надто вологий. Швидше за все, перебування в полі в цих умовах може викликати більше проблем, ніж вирішити. Зондування верхніх 45 см поля для визначення вологості допоможе оцінити ситуацію більш якісно.
Інший тест полягає в тому, щоб скачати ґрунт у долоні задля визначення, чи буде він злипатися, чи він крихкий і розвалюється. Грудка, яка злипається, більш схильна до ущільнення.
1. Виділені дорожні смуги. Багато операторів комбайнів використовують розвантаження «на ходу» в зерновози для прискорення збирання врожаю. У районах, де випала надмірна кількість опадів, фермери, можливо, захочуть розглянути питання про використання виділених смуг руху для зерновоза. Було задокументовано, що 60-80% ущільнення ґрунту відбувається з перших колісних проходів, наступні польові роботи пояснюють набагато меншу кількість ущільнення.
2. Не працювати на повну потужність. Варто зменшити навантаження на вісь як комбайна і зерновози, не завантажуючи їх на повну потужність. Це не може бути привабливим варіантом для високоврожайних кукурудзяних полів і там, де збирання врожаю вже відкладене. Це набагато простіше реалізувати на посівах сої, де обсяг зерна набагато менше, ніж в кукурудзі. Компроміс може полягати в тому, щоб спробувати утримувати навантаження на осі нижче в далеких межах полів і досягати максимальних навантажень на осі (повна потужність) поблизу країв поля, де зерно буде транспортуватися за межі поля.
3. Розмір шин і тиск накачування. Використання відповідних розмірів шин у залежності від умов і регулювання тиску повітря в шинах відповідно до навантаженням на вісь може запобігти розвитку проблеми. Великі шини із більш низьким тиском повітря забезпечують кращу прохідність і знижують тиск на поверхню ґрунту.
4. Концентрація техніки по краях поля. Переміщення напівпричепів, зерновозів по краю поля може спровокувати ущільнення ґрунту поздовж кінцевих рядів. Окрім того, переміщення напівпричепів уздовж комбайна поширить проблему по всьому полю. Потрібно обмежити ущільнення до мінімально можливої площі.
5. Збирання врожаю в найвологіших районах. Поля, де найбільше вологи, схильні до найбільшого ризику ущільнення ґрунту, а також ризику пошкодити техніку, що призведе до ще більшої затримки врожаю. А це, у свою чергу — до ще більших фінансових втрат. Потрібно зважувати всі ризики й повернутися в поля трохи пізніше.
6. Мінімізація обробітку ґрунту. Обробіток ґрунту не завжди є вирішенням проблеми ущільнення. Причина, через яку виникає така проблема, пов'язана зі слабкою структурою ґрунту, яка викликана інтенсивними системами обробітку. Тут актуальним буде мінімальний обробіток. Важливо враховувати вологість ґрунту на глибині обробітку, адже у вологих умовах це призводить до ще більшого ущільнення. Альтернативою може стати дискування.
У вологих умовах кращий вибір — не виходити в поле, щоби зменшити ущільнення ґрунту, але описані вище кроки можуть допомогти мінімізувати збитки від необхідних польових робіт в умовах вологої землі. Пам'ятайте, що те, як ви підходите до польових робіт після сильного дощу, може вплинути на ваше поле вже в наступному сезоні.
Думка редакції SuperAgronom.com може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не несе відповідальності за достовірність і тлумачення наведеної інформації і виконує роль виключно носія.