Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Юрій Джура: Ми пропонуємо добрива, які відповідають очікуванням фермерів
Попри те, що війна триває, сільське господарство живе і потребує нових рішень. Щоб продовжувати отримувати сталі врожаї та, водночас, мати змогу безпечно заощадити на добривах. Знизити гербіцидний стрес та нагодувати озимі саме тоді, коли вони цього потребують і в потрібній дозі. Ринок має багато запитів, під які виробник мусить підлаштуватися, щоб завоювати довіру споживача.
Продукція компанії Агрінос відома українському ринку з 2016 року. Спочатку аграрії мали змогу оцінити мікробіологічний консорціум Агрінос А, що містить 27 видів корисних бактерій із 10 різних родин та біостимулятор Агрінос Б, що окрім амінокислот включає глюкозамін та хітозан. А нині портфоліо компанії «Агрінос Україна» поповнилося довгоочікуваними новинками — Цинк-азот і Грінплантс К.
В «Агрінос Україна» запевняють, новинки втілюють усі очікування аграріїв щодо підживлення рослин цинком і калієм, а тому будуть актуальними в новому сезоні, який, як і попередній, відзначиться трендом економії ресурсів.
Про сучасні тренди і про те, як змінився попит на добрива, ми поспілкувалися з генеральним директором компанії «Агрінос Україна» Юрієм Джурою. А від керівника наукового відділу Дмитра Породзинського ми дізналися про особливості продуктів компанії та, зокрема, про нові бойові одиниці для фронту живлення.
SuperAgronom.com: Розкажіть, як вплинула війна на компанію Агрінос Україна?
Юрій Джура: Ми невелика компанія, а тому доволі гнучко були здатні реагувати на будь-які зміни на ринку, які спричинила війна. Основним викликом стала логістика. Довелося змінити всі ланцюги постачання і перебудувати логістику через порти Польщі і країн Балтії, оскільки Одеський порт відрізаний.
З початку повномасштабної війни ми зосередились на питаннях безпеки співробітників та партнерів. Переглянули свою регіональну присутність і продовжили працювати на безпечних територіях. На жаль, мали пошкодження складу в одному з регіонів, тож мусили провести релокацію продукції.
Крім того, ми долучились до допомоги ЗСУ і тимчасово-переміщеним особам. Добра половина наших співробітників на початок війни пішли в ТРО, частина досі там залишається і чергують в позаробочий час.
SuperAgronom.com: Які особливості продажу і поставок відмічаєте на сьогодні?
Юрій Джура: З точки зору виробників і дистриб'юторів ми не відмітили жодних суттєвих змін. Лише одне побажання щодо більш чіткого усвідомлення взаємної відповідальності сторін у ланцюзі постачання. Якщо раніше ми могли легше закрити очі на нечіткість замовлення по обсягам, невизначеність термінів відвантаження, то сьогодні ми просимо аграріїв бути точними у плануванні, тому що це все коштує значних коштів і зусиль в організації. Логістика стала складнішою.
SuperAgronom.com: Як, за вашими спостереженнями, змінився попит на добрива?
Дмитро Породзинський: Минулого року простежувалася тенденція на економію з боку агровиробників. У весняний період вони відчутно скорочували внесення азоту. NPK восени під пшеницю або давали менше, або і взагалі сіяли без добрив. У сегменті мікробних препаратів, навпаки, спостерігалась тенденція до зростання обсягу ринку. Все тому, що агровиробники бачать у мікробних препаратах більш дешеву альтернативу мінеральним добривам.
Загалом же обсяг ринку азотних добрив в 2021 році оцінювався на рівні 4 млн т, об’єм ринку NPK був близько 2 млн т. За різними оцінками наразі відбулося скорочення щонайменше на чверть. Минула осінь яскраво продемонструвала це, коли тренд на падіння попиту на аміачну селітру і карбамід склав 30-50%. Водночас ринок КАСу, незважаючи на зменшення доступної кількості земель в обробітку, практично не змінився.
Я думаю, в новому сезоні в ході підживлення озимини аграрії не планують повністю відмовитися від внесення азотних добрив, натомість будуть давати на 1 ц менше азоту.
SuperAgronom.com: Якщо говорити про ринок добрив в цілому, чи є дефіцит на ринку України?
Юрій Джура: Це не дефіцит, а питання цінової доступності. Добрива є, але фермер не почувається фінансово спроможним задовольнити усю потребу в добривах під той обсяг врожаю, який хотів би отримати. Та попри все, на сьогодні, рівень закупівельних цін на зерно ще паритетний. Адже вартість добрив все ще перекривається прибавкою врожаю від їх застосування.
SuperAgronom.com: Минулого року виробники добрив відмічали дефіцит елементів живлення та інших засобів для виробництва у зв’язку з війною. Чи відчула подібне явище ваша компанія?
Юрій Джура: Наші виробництва знаходяться за кордоном та інтегровані між собою великими мережевими зв’язками постачання сировини. Справа у тому, що в нашої материнської компанії AMVAC настільки добре організована система постачання, що зазвичай ми маємо запаси на 6-8 місяців наперед із урахуванням прогнозів попиту. Система дозволяє нам на партнерських засадах співпрацювати з іншими компаніями. Також є стратегічні запаси найбільш критичних діючих речовин та іншої сировини.
SuperAgronom.com: Які прогнози маєте щодо попиту на добрива Агрінос в сезоні 2023?
Дмитро Породзинський: Дуже чітко простежується тенденція, щодо зростання попиту на продукти мікробного походження. І основна причина полягає у тому, що аграрії вбачають в них можливість здійснити реструктуризацію азотного живлення за рахунок зниження кількості мінеральних азотних добрив і отримати азот за рахунок роботи мікроорганізмів. Мова йде про такі продукти, як Агрінос А, що вже добре відомий українському споживачеві. Також очікується збереження попиту на фосфоровмісні препарати для раннього позакореневого підживлення озимини та комплексні біостимулятори для протидії наслідкам приморозків і гербіцидного пригнічення.
SuperAgronom.com: Чи впливають на продажі коливання курсу долара?
Юрій Джура: Стрибок долара за межу 30 гривень був відчутний, але ринок пристосовується. Я би сказав, що курс долара в нашій галузі має паритет для фермера, бо з одного боку він купує добрива, насіння, пестициди в прив’язці до курсу, але ж і зерно продає на тих самих умовах. Це, ніби, правило гри, яке ми приймаємо і враховуємо в роботі.
SuperAgronom.com: У зв’язку з цим, які обсяги продажів очікуєте наступного сезону?
Юрій Джура: Порівняно з 2021 роком, ми очікуємо подвоєння обсягів продажів у тих регіонах, де ми активно створюємо попит і нарощуємо свою присутність. Це не просто оптимізм, адже в 2022 році ми активно приростали в обсягах бізнесу на територіях, які не зазнали окупації. Весь рік ми підсилювали свою присутність в цих регіонах, тож це не просто сподівання, а втілення нашої стратегії.
Значна кількість товару на перше півріччя — більше 80% — уже в нас на складах, готова до відвантаження. А чого не вистачає, вже допливає до європейських портів і скоро теж буде на складах. Те, що потрібно на другу половину року, ми вже замовили. Логістика по Україні в нас добре організована і ми готові доставляти товар.
SuperAgronom.com: А як щодо деокупованих територій? Чи можлива співпраця з місцевими господарствами?
Дмитро Породзинський: Звісно. Якщо виробники Херсонщини, Миколаївщини чи Харківщини продовжують вести сільськогосподарську діяльність, ми їх підтримаємо. Будемо допомагати і підлаштовуватися по термінах та умовах поставки.
SuperAgronom.com: Які продукти наразі пропонує компанія Агрінос Україна та в чому їх особливість?
Дмитро Породзинський: На сьогодні наше портфоліо представлене продуктами трьох напрямків.
- Перший напрямок — мікробні продукти, до яких відноситься Агрінос А. Він є флагманом нашого виробництва та одним із лідерів на ринку мікробіологічних препаратів в Україні. Досі залишається єдиним мікробним консорціумом із багатогранним впливом на рослини і ґрунту. Препарат особливо цікавий зараз, адже додатково мобілізує до 25 кг/га азоту. Якщо перекласти це на мову цифр, то Агрінос А дозволяє замістити до 50 кг карбаміду чи КАСу, а коштує він при цьому удвічі дешевше.
- Другий напрямок — продукти, що мають стимулюючу або антистресову дію і тут я відмічу Агрінос Б, який вподобали вітчизняні аграрії через можливість його сумісного застосування з гербіцидами. Продукт цікавий тим, що дозволяє побороти два негативні чинники, з якими стикаються в сільському господарстві, — несподівані приморозки і гербіцидний стрес. Агрінос Б здатний «витягнути» рослини із затяжного стресу.
- Третій напрямок — мікродобрива. Зокрема, відмічу Сайліф Гель Пауер — висококонцентроване фосфоровмісне добриво, що може виступати одночасно як мікродобриво та рН коректор робочого розчину. Особливо актуальний при ранньовесняному підживленні озимини для корекції дефіциту фосфору.
Хочу додати, що в останні декілька сезонів ми відпрацювали технологію сумісного застосування Агрінос Б та Сайліф Гель Пауер в баковій суміші на озимих культурах у період відновлення вегетації. Це орієнтовно 1-2 декада квітня. Це критичний період, коли на фоні низьких температур особливо сильно відчувається дефіцит фосфорного живлення. Застосування бакової суміші в цей час позитивно впливає на інтенсифікацію відновлення вегетації, рослини ефективніше споживають внесені добрива.
SuperAgronom.com: Чи плануєте до нового сезону порадувати аграріїв новинками?
Дмитро Породзинський: Так. Цьогоріч виводимо на ринок лінійку нових продуктів від нашої сестринської компанії з Коста Ріки AMVAC GREENPLANTS.
Для широкого кола виробників кукурудзи буде цікавим Цинк-азот — концентроване цинкове добриво із високим ступенем засвоєння цинку. Хочу зазначити, що це саме нітратний цинк, який широко відомий на міжнародному ринку, але для України є новинкою. А виробникам соняшнику та цукрового буряку має сподобатися Грінплантс К на основі цитрату калію. Ця основа вважається однією із кращих в світі з точки зору ефективності засвоєння калію.
Загалом під брендом Грінплантс виготовляють специфічні мікродобрива, оскільки речовини, які використовуються для їх виробництва більше притаманні медичній галузі. Тобто, це сировина з дуже високим ступенем чистоти, що дозволяє робити більш гнучкі рекомендації по нормі застосування, завдяки високому ступеню засвоєння цих речовин рослинами.
Юрій Джура: Продукти актуальні, тому що відповідають очікуванням фермера і це підтверджується результатами та досвідом попередніх років нашої роботи.
SuperAgronom.com: Ваша компанія доволі часто публікує результати наукових досліджень. Розкажіть, як і де проводять ці дослідження?
Дмитро Породзинський: В першу чергу препарати проходять випробування за кордоном, де їх виготовляють. Даний етап включає ряд первинних лабораторних тестів та польові дослідження. Далі, при отриманні нового товару, ми випробовуємо його в Україні. Є ряд приватних компаній, які працюють як інститути згідно наукових методик. На замовлення вони проводять для нас польові випробування, що включають закладку досліду, внесення препаратів, проміжні обліки та фіксацію урожаю. Після цього ми додатково проводимо статистичну обробку даних. Окрім цього, паралельно закладаються польові досліди у промислових посівах. Завдяки цьому ми оперуємо статистикою і можемо надавати більш виважені рекомендації.
Юрій Джура: Нам цікаво знати результати, оскільки ми хочемо бути впевнені в тому, що пропонуємо аграріям саме те, що їм потрібно. Цей ринок вузький і ми не маємо права на помилку. Ми налаштовані серйозно і аграрії теж. Коли цієї осені після збирання врожаю я побачив у Центрі і трошки на Заході зорані поля, де інвестування в підготовку ґрунту складає 60-70 $/га, я вчергове переконався, що наш народ не перемогти. Якщо фермер після збирання врожаю вклав такі гроші в обробіток, значить він серйозно налаштований працювати в 2023 році.
В цілому, 2022 рік видався стресовим для всіх учасників ринку. Для компанії Агрінос він теж був складний, але непоганий. Я не можу похвалитися високою прибутковістю, але ми зберегли наших співробітників та партнерів і навіть примножили їх. Тобто, з точки зору бізнес-досягнень цей рік був хороший. Вся вибудована стратегія зіграла, ми працюємо далі, а значить, ідемо правильним шляхом.
SuperAgronom.com: Дякуємо за розмову.
© Меланія Несмачна, SuperAgronom.com