3 квітня 2017, 08:04, Добрива

Брак добрив може зменшити експорт зернових на 15 млн т

Про це говориться в аналітичних даних, представлених Спілкою хіміків України (СХУ) та Федерацією роботодавців України (ФРУ).

За підрахунками установ, незватка добрив на внутрішньому ринку становить 34% (по аміачній селітрі — 25%, по КАС — 39%, по карбаміду — 40%).

«Якщо дефіцит азоту не буде покритий, збір пшениці ризикує скоротитися, щонайменше, до 18,8 млн т, а кукурудзи - до 22,4 млн т. Валовий збір цукрових буряків та сої взагалі знаходиться під загрозою, сільгоспвиробники можуть просто не отримати урожай взагалі », — говориться в аналітичних даних, поширених ФРУ та СХУ.

За їх розрахунками, в травні-червні 2017 року постане питання: яку частину врожаю експортувати, а яку резервувати для внутрішнього ринку.

«За результатами 2016 року на внутрішній ринок України було поставлено 12,3 млн т пшениці, 9 млн т кукурудзи, 1,6 млн т цукру, 1,7 млн т сої. Якщо приблизно ці ж обсяги будуть зарезервовані і в 2017 р, а на експорт відправиться залишок, то падіння експорту складе до 10 млн т пшениці, до 5 млн т кукурудзи, а плани з розвитку експорту продукції цукрового і соєвого виробництва виявляться взагалі під загрозою зриву. При негативному розвитку подій Україна може недоотримати як мінімум $ 2,5 млрд експортної виручки», — говориться в прес-релізі.

Серед наслідків аналітики СХУ і ФРУ називають також і інші: скорочення виручки від експорту сільськогосподарських культур як мінімум на $ 2,5 млрд призведе до падіння аграрної складової ВВП на 75-80 млрд грн; прогнозований на грудень курс долара в 30-32 грн/долар може бути досягнутий у вересні-жовтні; відсутність сезонного зниження цін на продукти харчування; зростання інфляції до 12% з прогнозованих 9,1%; зростання цін на всі імпортні товари, а особливо бензин і дизельне паливо, може привести до нового витка зростання цін на всі товари.

Читати по темі: Нестача азотних добрив зачепить кожне господарство — думка експерта

«У цьому році посівні роботи в зв'язку з ранньою весною почалися раніше, ніж зазвичай, посівна кампанія закінчиться в кінці квітня. Аграрії ще можуть встигнути довнести добрива, якщо їх поставки на внутрішній ринок відновляться найближчим часом. Крайній термін поставок добрив — 20-25 квітня, внесення — 25-30 квітня... Ситуація може бути врегульована в разі негайного запуску, щонайменше, двох хімічних підприємств (черкаського Азоту і РівнеАзоту), а також введення в дію рішень про застосування антидемпінгових мит на імпортні добрива», — сказано в розрахунках ФРУ та СХУ.