20 березня 2017, 09:51, ЗЗР

Мишей на озимині поменшало, але розвиваються хвороби

Про фітосанітарний стан полів в Україні повідомляє Держпродспоживслужба.

За даними служби, повсюди за позитивних температур триває хвилеподібне відновлення весняної вегетації озимих культур та багаторічних трав.

У Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях в озимині, розміщеній здебільшого після стерньових попередників, спостерігається мляве живлення личинок хлібного туруна (жужелиці). Шкідники за чисельності 0,5-2, осередково до 3 екз. на м(Херсонська обл.) пошкодили 1-5% рослин. У решті степових та лісостепових областях продовжується їх підйом у верхні шари ґрунту. За наявності 3-4 личинок на м2 рекомендується проводити обприскування посівів дозволеними інсектицидами.

Агрокліматичні умови звітного періоду в південних та центральних областях у посівах озимих пшениці, ячменю та жита сприяли розвитку борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, гельмінтоспоріозу, в Степу — бурої листкової іржі, збудники яких виявлено на 0,5-14, макс. 17% рослин.

У Львівській області на 2-3% рослин озимих ячменю та тритікале відмічено розвиток ринхоспоріозу. Осередково у Львівській, Полтавській областях на 2-5% рослинах озимих зернових відмічають розвиток снігової плісені. Оздоровлення посівів забезпечується через обов’язкове ранньовесняне боронування впоперек рядків та регенеративне прикореневе підживлення азотними та іншими мінеральними добривами з додаванням мікроелементів. Обробки фунгіцидами будуть ефективні після переходу середньодобової температури через +5°С.

У південних областях у посівах озимого ріпаку відмічено вихід та живлення імаго піщаного мідяка. Повсюди 0,5-6% рослин культури уражено пероноспорозом, альтернаріозом, фомозом, кореневими гнилями та бактеріозом коренів, осередково сніговою плісенню 2-4% рослин (Тернопільська обл.). 

Скрізь, особливо в Поліссі, через несприятливі для розвитку мишоподібних гризунів кліматичні умови (опади, перезволоження, коливання добових температур) їх чисельність зменшилась. У місцях зниженого рельєфу загибель гризунів становить 6-40%, максимум — 80% від затоплення. Але на посівах озимих зернових та ріпаку обліковують від поодиноких до 4 колоній на гектар з 2-12 жилими норами. На 20-100% обстежених площ багаторічних трав, неугідь 1-5, осередково 7-10 жилих колоній на гектар (Донецька, Харківська обл.).