4 квітня 2019, 11:25, Посівна

До кінця місяця на Херсонщині очікується жорсткий дефіцит вологи — прогноз

Про це у ході проведення першого тренінгу Навчальної програми ФАО «Польова школа фермера» розповів Роман Сайдак, канд. с.-г. наук, Інститут водних проблем та меліорації Інститут водних проблем та меліорації (ІВПіМ), повідомляє agro-yug.com.ua.

За даними Укргідрометцентру на кінець вегетації осінньої озимини (станом на 31 жовтня) на Херсонщині у 20 см шарі ґрунту орних відмічалось менше 10 мм продуктивної вологи, а у метровому шарі ґрунту цей показник склав менше 50 мм. Такі дані є дуже низькими на кінець осіннього періоду.

І хоча протягом осінньо-зимового періоду ситуація трохи покращилась, навесні Херсонщини знову зіткнулись із дефіцитом вологи.

«Кліматичний водний баланс сформувався після припинення осінньої вегетації — з листопада. В листопаді за рахунок того, що температура була нижче норми, 86% опадів — водний баланс сформувався на рівні звичайної норми — 20 мм. В грудні було 140% опадів, волога накопичувалась, і водний баланс став 64 мм, що також вище норми. В січні водний баланс склав 91 мм. Але в лютому за нормою водний баланс повинен був зростати, а він різко впав з 91 мм до 75 мм, що є нижче норми», — зазначив експерт.

За його словами, по завершенню третьої декади березня водний баланс в області впав до 55 мм, коли за нормою мав би становити не менше 95 мм.

Дана ситуація значно вплинула на запаси вологи у ґрунті на початок весни. За даними всесвітньо метеорологічної організації, яка визначає запаси вологи методом дистанційного зондування, на Херсонщині запаси вологи переважно склали 75 мм, що є дуже низьким показником на кінець березня. Адже для даного регіону норма у цей період 120-140 мм. А якщо розглядати Миколаївську та Одеську області, то ситуація подекуди ще гірша.

За прогнозами експерта, у квітні буде спостерігатись ще більший дефіцит вологи.

«Квітень завжди тепліший із дефіцитом опадів. На кінець квітня очікується жорсткий дефіцит вологи, хоча за температурним режимом цю весну ми відносимо до сприятливих. Рання весна для озимих — це додаткове формування вторинної кореневої системи, додаткове кущіння, що вплине на стійкість рослин до посухи», — підсумував Роман Сайдак.