16 березня 2019, 14:00, ЗЗР

Аграріїв попереджають про небезпечний вплив сумішей ЗЗР на корисних комах

Традиційна практика в сільському господарстві зазвичай включає одночасне застосування різних синтетичних пестицидів у формі резервуарної суміші для захисту агрокультур. Однак, сучасні стандартні методи оцінки ризику пестицидів для корисної ентомофауни вивчають тільки вплив окремих препаратів, а не їх сумішей, пише news.agropages.com.

Використовуючи в якості об’єкта перетинчастокрилих паразитуючу осу Aphelinus abdominalis, група дослідників продемонструвала посилений ефект обробки низькоконцентрованим інсектицидом (тіаклоприд) в поєднанні з різними концентраціями фунгіциду (тебуконазолу).

Робота дослідників підкреслює потенційний негативний вплив такої суміші на осу, що у разі поєднання цих двох сполук призводить до її паралічу.

Причому токсичність інсектицидів, як правило, зростає в міру збільшення концентрації фунгіциду в комбінації. Обидві ці сполуки зазвичай змішуються в резервуарах і застосовуються на багатьох культурах.

«Один фунгіцид тебуконазол, мабуть, не впливав би на популяції паразитичних ос, але спільне застосування з тіаклопридом посилювало і без того токсичну дію цього інсектициду. Те, як ці сполуки діють разом, досі не зовсім зрозуміло», — говорять вчені.

Автори сподіваються, що ця робота вплине на науку і практику оцінки ризику пестицидів, і буде стимулювати агровиробників до більш комплексного підходу у вирішенні проблем.

Нагадаємо, тіаклоприд належить до класу інсектицидів, відомих як хлорнікотинілів або неонікотиноїди.

Три інших неонікотіноїдних інсектициди (імідаклоприд, клотіанідін і тіаметоксам) були нещодавно заборонені для застосування у відкритому ґрунті в усіх державах-членах ЄС.

Ймовірно, заборона призведе до збільшення використання решти дозволених неонікотиноїдів, таких як тіаклоприд, що збільшить потребу у вивченні його потенційного впливу на нецільові організми і агроекосистеми в цілому.

Інфографіка: Заборонені діючі речовини пестицидів у Європі та Україні