11 січня 2019, 14:27, ЗЗР

З таненням снігового покриву загибель гризунів від затоплення нір може сягати до 30%

У звіті повідомляється, що через сталий сніговий покрив на полях озимих зернових культур, багаторічних трав та інших угіддях наразі унеможливлюється проведення фітосанітарного моніторингу на заселеність мишоподібними гризунами.

При цьому в повідомленні нагадується, що до утворення снігового покриву на площах озимих пшениці, ріпаку на одному гектарі посівів чисельність гризунів була в межах допорогової та становила 1-2 жилих колоній. На 80-100% заселених площ багаторічних трав, неугіддях, садах лісостепових та поліських областей виявляли 2, в осередках Київської до 3 жилих колоній на гектарі. Мишоподібні гризуни чуттєві до переохолодження і намокання, тому танення снігу під час відлиги призведе до заливання нір і ходів гризунів а, це відповідно, сприятиме зниженню чисельності їх популяції.

За попередніми даними, загибель гризунів від затоплення нір на окремих полях становитиме від 10 до 30%, особливо в низинах. В подальшому загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимих культурах, ймовірна в разі неущільненого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження. Захисні заходи, здійснюють на площах зі щільністю гризунів понад 3-5 колоній на гектарі, через внесення в жилі нори дозволені до використання родентициди.

Огляд і аналіз овочевої продукції, проведений державними фітосанітарними інспекторами, показав, що картопля мішаних сортів, яка зберігається насипом для продовольчих цілей, уражена фітофторозом (1% за розвитку хвороби 1%), мокрою гниллю (0,5-1% за розвитку хвороби 1,5%), фомозом (1% за розвитку хвороби 3%). Столовий буряк уражений кагатною гниллю (2-3% коренеплодів, за розвитку хвороби 2%). Морква, яка зберігається насипом, уражена змішаною гниллю (2% коренеплодів, за розвитку хвороби 3%). Капуста, яка зберігається на стелажах, уражена сірою гниллю (3%, за розвитку хвороби 4%), слизистим бактеріозом (1% рослин за розвитку хвороби 2%). Власникам надано відповідні рекомендації.

Повсюди продовжується обстеження зерносховищ та складських приміщень, перевірка зерна і зернопродуктів на наявність комірних шкідників. Так, в 1 кг окремих партій продовольчого та фуражного зерна у Волинській, Кіровоградській, Полтавській областях виявлено 1-2, макс. 9 (Черкаська обл.) екз. комірних довгоносиків, борошняного хрущака, горохового зерноїда, кліщів. Тому контроль за станом збереження зерна та зернопродуктів слід проводити постійно і в разі виявлення живих комірних шкідників приступити до знезаражування збіжжя через фумігацію дозволеними препаратами відповідно до діючої рекомендації, що вимагає його знезараження через фумігацію.

Фітоекспертизою насіння ярих зернових та зернобобових культур виявлений збудник фузаріозу, альтернаріозу якими уражено 1% (Полтавська обл.) насіння сої. В господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.