27 червня 2018, 12:35, ЗЗР

Відходи сільського господарства — основне джерело забруднення водних ресурсів планети — ФАО

Наразі основними джерелами забруднення води в багатьох країнах є не міста або промисловість, а сільське господарство, йдеться у звіті Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

У доповіді говориться, що сучасне сільське господарство відповідає за скидання у водойми великих обсягів агрохімікатів, органічних речовин, суспензій і сольових розчинів.

«Бум світової продуктивності сільського господарства після Другої світової війни в значній мірі був досягнутий шляхом інтенсивного використання таких речовин, як пестициди та хімічні добрива», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що лише з 1960 року використання мінеральних добрив зросла в десять разів, а з 1970 року світова торгівля пестицидами зросла з одного до 35 млрд доларів на рік.

Найбільш ефективним способом зниження тиску на водні екосистеми і сільську екологію на думку фахівців є обмеження скидання забруднюючих речовин із джерел, або перехоплення їх перш, ніж вони потраплять в уразливі екосистеми.

«Існує багато хороших практик, за допомогою яких можна знизити викиди забруднюючих речовин з ферм в навколишні екосистеми, в тому числі: зведення до мінімуму використання добрив і пестицидів, створення буферних зон уздовж водотоків і кордонів ферм, або вдосконалення схем по контролю дренажу», — йдеться у повідомленні.

Один з шляхів комплексного підходу до зниження тиску на екологію полягає у використанні стійких до шкідників сортів сільськогосподарських культур з практикою сівозміни та використанням природних хижаків відомих шкідників.

У ФАО наводять деякі факти негативного впливу сільського господарства на навколишнє середовище:

  • зрошення — найбільший за обсягами виробник стічних вод в світі;
  • 20% внесених мінеральних азотних добрив накопичується в ґрунтах і біомасі, а 35% потрапляє в океани;
  • щорічно в навколишнє середовище по всьому світу розпорошується 4,6 млн. тонн хімічних пестицидів;
  • на країни, що розвиваються, припадає 25% пестицидів, які використовуються в світовому сільському господарстві;
  • економічний збиток, що наноситься пестицидами нецільовим видам в країнах, що розвиваються, становить майже $8 млрд/рік;
  • майже 24% зрошуваних площ в світі схильні до засолення;
  • наразі в списку речовин, виявлених в європейському водному середовищі, — понад 700 нових забруднювачів, їх метаболіти і продукти трансформації.