Симптоми ураження культур нематодами можна сплутати з дефіцитом елементів живлення
Детально про це йдеться в його інтерв′ю «Андрій Ковтун: Прогалина в знаннях про нематод може в будь-який час зіграти злий жарт з агровиробником, зважаючи на зміну клімату».
Найбільш поширеною в Україні є група цистоутворюючих нематод. З роками її присутність у посівах не зменшилася. Це відома золотиста картопляна нематода Globodera rostochiensis, бурякова нематода Heterodera schachtii. Це вузькоспеціалізовані організми, які віддають перевагу конкретним культурам. Контроль цих видів ускладнений через те, що їхні личинки і яйця зберігаються в цистах, які їх захищають.
Також поширені в Україні стеблові нематоди Ditylenchus destructor (нематода картопляної гнилі, або бульбова нематода), Ditylenchus dipsaci (стеблова нематода). Селекціонери працюють над створенням стійких до них сортів картоплі.
Галові нематоди в Україні більше вивчені в закритому ґрунті. А ось що стосується відкритого ґрунту — тут «біла пляма».
Читати по темі: Біологічні інсектициди — нематоди проти шкідників сільгоспкультур
Інша екологічна група нематод, присутня в Україні, завдає надзвичайних збитків зерновим культурам, знижуючи їхню врожайність. Це мігруючі кореневі ендо- та ектопаразити як червоподібні види як Tylenchida, Longidorus, Tylenchus, Paratylenchus, які зустрічаються в комплексі.
«Процес ідентифікації нематодозів досить складний. Дуже часто аграрії плутають симптоми ураження рослин нематодами з хворобами неінфекційного характеру. Наприклад, симптоми як карликовість або пожовтіння аграрії часто плутають з дефіцитом елементів живлення. Це призводить до того, що аграрії дають більше живлення і з однієї сторони покращують стан рослини, але разом з тим, збільшується і кількість нематод», — каже Андрій Ковтун.
Загальні симптоми нематодозів можна поділити на яскраво виражені і менше виражені. До яскраво виражених симптомів належать гіпертрофія тканин рослин — присутність потовщень на рослинах, що притаманно галовим нематодам. У цистоутворюючих нематод як золотиста картопляна можна побачити на рослинах самих нематод. Наприклад, самиць, які тримаються за корені рослини ротовими порожнинами на головному кінці (т. зв. шийка). Вони спочатку біленькі, згодом жовтіють, буріють, перетворюючись на роздуту цисту. Тобто можна викопати рослину і подивитися заселення. На буряках їх теж добре видно, спостерігається мичкуватість — посилений розвиток малих корінців.
«Найскладніше візуально ідентифікувати ознаки ураження представниками групи червоподібних нематод. Вони слабо виражені і проявляються як некрози, гнилі, пожовтіння, скручення листя, карликовість тощо. До того ж, усі нематоди, як правило, зосереджені вогнищами в осередках агроландшафту. Інвазійний фон не є рівномірним. Тому ми можемо побачити ці прогалини. Це також ознака, яка буде вказувати на заселеність ділянки нематодами. І тоді доцільно буде відібрати ґрунтові проби за певною схемою, наприклад, на периферії здорової ділянки і у вогнищах (залежно від мети, з рослинними зразками чи без них)», — пояснив фахівець.
Олена Басанець, SuperAgronom.com