Сьогодні, 13:40 Насіння

На Чернігівщині в прикордонному районі цьогорічний агросезон вважають досить вдалим

Причин цьому декілька, проте головними є те, що цьогоріч ринки оговтались від кризи 2022 року й врожай видався добрим.
Сьогодні обидва сільгосппідприємства обробляють 2200 гектарів, причому їхні землі розташовані одразу в чотирьох сусідніх громадах. 950 власників земельних паїв довіряють їм свої наділи для обробітку й недарма, бо отримують добру орендну плату — одну з найвищих у громаді.
 

Читати по темі: На Городнянщині підбивають підсумки першого вирощування гарбузів замість льону

 «При 12% від оціночної вартості паїв реальними грошима ми платимо по дев’ять тисяч гривень за 2,2 гектара ріллі. На щастя, на наших землях не зводять фортифікацій і нема мінно-небезечних територій, тому господарства не зазнали земельних втрат. Окрім орендованих земель, нещодавно придбали 140 га у власність. Ринок землі поступово набуває актуальності, і майже щотижня хтось пропонує свій пай на продаж», — підкреслив пан Віктор.
Окрім земельних надбань, дібрівненські аграрії придбали новий трактор МТЗ, фронтальний навантажувач і перебудували майстерню на тракторному парку Смичина, яка була пошкоджена артилерією окупантів у 2022 році. Усе це стало можливим завдяки вдалому за підсумками року.
«Ціни на азотні добрива зменшились на 20%, вартість посівного матеріалу лишилась на рівні попереднього року, а засоби захисту рослин нам вдалося придбати значно дешевше завдяки передплаті – благо, постачальник надійний, тож ми не ризикували. Натомість ще на початку сезону ціни на продукцію виросли вдвічі у порівнянні із попереднім роком. Добрим видався і врожай – всі культури вродили на стабільно-середньому рівні. Єдине тільки — просо «підгоріло», але в цілому — гріх скаржитися», — каже керівник сільгосппідприємства.
Під урожай 2025 в господарстві заплановано чотири культури — кукурудзу, овес, пшеницю і соняшник. Сівбу пшениці проводили не за найсприятливіших погодних умов, проте сходи вийшли непоганої кондиції.
Головною проблемою сільгоспвиробників нині є дефіцит кадрів. Шістьох чоловіків з робітничими професіями вже мобілізували з двох господарств, двоє з них пропали безвісти, а один повернувся відновлюватись після поранення.
 
Читати по темі: Проблему дефіциту кадрів в агро допоможе вирішити новий проєкт з повернення ветеранів до цивільного життя Go2Agro
«Успіх будь-якої справи залежить перш за все від людей, колективу однодумців. На щастя, нині маємо, певно, найкращих комбайнерів-механізаторів. Це — Олег Голован, Анатолій Кондратенко і Сергій Новик. Потужний колектив працює і на фермі, з якого особливо хотів би відзначити тваринників — Петра Ковача, Наталію Болотян, Валентину Ковач, Миколу Тюрина, Олександра Литовченка і Олену Голован. Саме з такими спеціалістами господарства отримують достойні результати й можливість працювати на перспективу», — зазначив Віктор Малофій.
Пан Віктор розуміє ризики, пов’язані із війною, та ймовірність різних непередбачуваних ситуацій, так само як і його колеги та співробітники. Тому мету ставлять зрозумілу — підвищувати продуктивність та дохідність господарств.
Олена Басанець, SuperAgronom.com