2 березня 2024, 09:00, Технології

Обирають оранку, гібриди кукурудзи з ФАО 260-310 та органічні добрива: досвід господарства

Про це розповів Олексій Демчук, керівник аграрного напряму ТОВ «Жовківський ППР» (Львівська обл.), у колонці на АгроТаймс.

«Ми ж усе вирощене зерно згодовуємо нашому поголів’ю свиней, маємо власний цех із виготовлення кормів, тож зацікавлені у підвищенні врожайності кукурудзи і якості зерна. А відтак експериментуємо і з підживленням, і з грунтообробітком, і з захистом, аби досягти максимальних показників продуктивності», — каже він.

Оскільки мають достатню кількість органічного добрива із власної свиноферми, частину дослідів закладали для визначення ефективності його застосування. Зокрема, порівнювали, як різні гібриди реагують на внесення свинячої рідкої органіки та карбаміду. Для експерименту обрали 24 гібриди. Одна половина поля була посіяна з унесенням карбаміду нормою 250 кг/га, а друга половина — на свинячій органіці у нормі 80 т/га (до речі, таку оптимальну норму внесення свинячої органіки також визначили в ході досліджень).

Читати по темі: Схема розрахунку норми висіву кукурудзи на зерно залежно від різних чинників

Дослід показав, що одні гібриди позитивно реагують на органіку і дають значну прибавку врожайності, інші реагують нейтрально (тобто результат однаковий по карбаміду й органіці), а є гібриди, які за внесення карбаміду дають кращі результати.

«Де була застосована органіка, ми збирали кукурудзу з урожайністю 16 т/га за вологості 26-28%, а по карбаміду — 11,8 т/га. Після сушіння зерно одразу віддавали на потреби тваринництва, тож не було можливості визначити врожайність після досушування, але якщо порахувати за формулою, то після органіки це буде приблизно 10,5 т/га в заліку. Звісно, як показують результати дослідження, для нас найкраще і найвигідніше підживлювати кукурудзу свинячою рідкою органікою, адже її щонайменше не треба купувати», — зазначив Олексій Демчук.

 Утім, не всюди є така змога. Десь це логістично складно або надто дорого, а десь поля розташовані близько до населених пунктів, тож  господарство не хоче створювати дискомфорт людям. Тож на полях, де немає змоги підживлювати органікою, застосовують міндобрива. А гібриди вже підбирають залежно від способу підживлення, за результатами дослідження.

«Також ми закладали дослід щодо норм унесення NPK під кукурудзу після органіки. Поле, де попереднього року було внесено 80-100 т/га органіки, ми розділили на рівні частини: без добрив, з унесенням добрива 5-15-30 у нормі 30 кг/га, 80, 100, 120 і 150 кг/га. В результаті з’ясували, що NPK збільшує урожайність кукурудзи після органіки за норми до 100 кг/га. Вище 100 кг/га урожайність уже не піднімалась», — розповідає керівник аграрного напряму.

Експериментували і з додаванням американського полімера Triune, що пролонгує дію азоту. З його використанням кукурудза швидше стартувала і навіть обігнала в вегетації ту, що була посіяна на 3-4 дні раніше. Відповідно, вона швидше викидала волоть, і в результаті дала на 2 т/га вищу врожайність.

Читати по темі: Рейтинг виробників та гібридів насіння кукурудзи, соняшника і сортів озимої пшенці в Україні у 2023 році 

Визначили також найбільш оптимальний спосіб обробітку ґрунту для кукурудзи: для порівняння застосовували дискування, глибоке розпушування й оранку. І найкраще в наших умовах себе показала оранка. Щодо ФАО кукурудзи, два роки поспіль сіяли гібриди з показниками від 210 до 280, та зрештою зупинилися на гібридаї із ФАО 260-310. Вони дають вищу врожайність, а оскільки господарство має власну сушарку, проблем із досушуванням зерна не виникає.

«Багато уваги також приділяємо захисту посівів, бо, по-перше, вирощуємо кукурудзу в монокультурі, а по-друге, для нас важливо, щоб зерно було не токсичним. Наразі маємо гарні результати по якості зерна і проблем зі шкідниками та хворобами немає, але плануємо також увести до сівозміни сою, що також буде йти на корм тваринам», — підсумував Олексій Демчук.

Олена Басанець, SuperAgronom.com