9 лютого 2024, 15:00, Технології

На бідних ґрунтах можна отримати врожайність жита 5,5 т/га, на пшениці це нереально — досвід

«У мене була сівозміна, в якій дублювалася одна ланка пшениця/жито. Я обирав гірші поля під жито, а кращі під пшеницю. У мої практиці рівної урожайності по культурах при такому підході я ніколи не отримував. У мене завжди була вища врожайність жита в абсолюті відносно пшениці. Собівартість завжди була різна. З житом єдина проблема — це вартість насіння (ред. — 4100 грн/т проти 1280 грн/т за насіння пшениці), бо це гібрид, який позіціонується виробником як преміальний сегмент», — каже він.

Практика експериментів з альтернативними сортами і гібридами F2 не дала позитивних результатів, каже Олег Фурманець. На останніх втрачали 25-30% врожайності, на сортах ще більше.

Таким чином собівартість вирощування пшениці становила 29 887 грн, а жита — 24 115 грн.

Читайте також: Посівний календар-2024: планування строків сівби

«За таких умов ви отримуєте однаковий економічний результат на пшениці і житі. Але хто працював з житом, той знає, що там, де ви отримуєте 5,5 т/га жита, ви на цьому полі не отримаєте 6 т/га пшениці. Гарантію даю, що ви отримаєте там 4 т/га пшениці. 7 років польової практики підтверджують це», — аргументує фахівець.

Практика з вирощуванням жита виручає в зоні Полісся на дерново-підзолистих піщаних ґрунтах, де є ризики з вологою, теплом, посухою влітку, підсумовує він.

Нагадаємо, частка озимих культур під урожай-2024 на Львівщині зросла до 30%.

Меланія Несмачна, SuperAgronom.com