28 грудня 2023, 10:39, Урожай

Перший урожай шафрану зібрала підприємниця з Одещини — бізнес розпочала за державний грант

Про це повідомляє «Юг.Today».

Зазначається, що шафран — одна з найцінніших спецій у всьому світі. Вона має унікальні смакові якості та солодкуватий, квітковий аромат. Багаті смако-ароматичні властивості шафрану зробили його вдалим компонентом різних страв — кондитерських виробів, наїдків з м’яса та риби. Спеція шафран — це зібране рильце осінньої квітки крокусу. Рильця висушують, пакують в герметичні пакети: у такому вигляді вони можуть зберігатися, не втрачаючи аромату, декілька років.

«Історія квітки давно цікавила пані Надію, втілити свою мрію вона змогла за допомогою служби зайнятості, де перебувала на обліку як безробітня та дізналася про підтримку малого і середнього бізнесу в рамках програми «Власна справа». Не вагаючись жєінка пройшла короткострокове онлайн-навчання ДНЗ «Одеського ЦПТО ДСЗ» за напрямком «Держпрограма «єРобота» для отримання державного гранту на створення власного бізнесу, написала бізнес-план та подала заявку на грант через портал Дія», — йдеться у повідомленні.

Технологія вирощування шафрану: досвід господарства

Читати

Заявка на участь у проєкті успішно пройшла усі етапи та отримала позитивне рішення. Через невеликий проміжок часу Надія Кучер отримала 150 тис. гривень мікрогранту на старт свого бізнесу. За грантові кошти вона придбала цибулини шафранового крокусу, сушарку для висушування, вакууматор та генератор для безперебійної обробки спеції.

Наразі вже зібрано та висушено перший врожай цієї нішевої культури, а найближчим часом в планах підприємниці створити нове робоче місце та винайняти менеджера зі збуту.

До слова, як повідомляє Babel з посиланням на Financial Times, вартість цієї, однієї з найдорожчих спецій у світі, наразі сягнула історичного максимуму. В Ірані його продають по $1 400 за кілограм, а в інших країнах — по $1 800.

Зазначається, що понад 90% світового шафрану надходить з Ірану. Спеція подорожчала через цьогорічні зміни погоди і дефіцит води. В Ірані була морозна зима, за якою послідувала суха весна та літня спека — температура сягала +50 °C. Очікується, що загальне виробництво шафрану впаде з майже 400 тонн приблизно до 170 тонн.

Висока ціна також пояснюється трудомісткістю збирання врожаю — для виробництва кілограма шафрану потрібно до 170 тисяч квіток. Тендітні квіти збирають вручну на світанку в жовтні та листопаді, дбайливо зривають і висушують.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com

Читати також: Через зміну клімату українські аграрії переходять на вирощування нетрадиційних культур