23 грудня 2023, 10:31, Україна

Через підвищення середньодобових температур може відбутись порушення стану зимового спокою озимих — НААН

Про це йдеться в Аналітичній довідці про агрометеорологічні умови та стан посівів сільськогосподарських культур в Україні від фахівців НААН.

Зазначається, що середня температура повітря перебувала у межах від 0 до 4,2 °С тепла і була на 1-3,6 °С вище норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 4-10 0С тепла, у південних та західних областях — до 11-16 °С тепла, мінімальна — у найхолодніші ночі знижувалася до 1-5,2 °С морозу, у північних областях — до 7-11 °С морозу.

«Опади у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу протягом цієї декади спостерігалися майже на всій території країни. За даними наукових установ НААН у Київській області, опадів випало 26,2 мм, за норми для другої декади 15,3 мм, температура ґрунту на глибині 5 см варіювала від 0 до 2,5 °С, найбільша висота снігового покриву спостерігалася до 10-15 см, проте на сьогодні сніговий покрив на полях практично відсутній, ґрунт переважно талий. У Житомирській області кількість опадів становила 12 мм, сніговий покрив відсутній. За повідомлення Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН у Львівській області опади випали у невеликій кількості ‒ 1,3 мм, сніговий покрив повністю зійшов, ґрунт талий, сильно зволожений. Локально у понижених місцях рельєфу під озимими культурами спостерігається застій талих вод. За спостереженнями науковців цього інституту пшениця озима може витримати затоплення впродовж певного періоду: за невисоких температур (0 °С і трохи вище) — більше як 2 декади і тільки з підвищенням температур до 4-5 °С — протягом 30 діб це явище призводить до негативних незворотних процесів», — зазначено у повідомленні.

У першій половині другої декади грудня рослини озимих культур перебували у стані зимового спокою, лише наприкінці декади, внаслідок підвищення середньодобових температур до позитивних значень у денні години у рослинах спостерігалось повільне протікання ростових процесів.

«Слід зазначити, що таке зимове потепління є аномальним явищем хоча і досить частим протягом останніх років. Різкі перепади температури повітря формують стресову ситуацію для рослин. До того ж потепління часто спостерігається і за відсутності прямої сонячної інсоляції — за хмарної погоди. При цьому тимчасова хоч і незначна активізація фізіологічних процесів у рослинах відбувається без фотосинтезу. Це призводить до надмірного виснаження їх оскільки витрати енергетичних ресурсів на дихання та інші фізіологічні процеси не поповнюються. Відбувається порушення стану зимового спокою, що є вкрай небажаним. Але, найбільшу небезпеку від потепління може викликати різке зниження температури за відсутності снігового покриву. Отож, строгий моніторинг стану посівів озимих зернових культур має залишатися на порядку денному впродовж усього зимового періоду», — наголошують науковці.

За даними ННЦ «Інститут землеробства НААН», озимі зернові культури наразі перебувають у стані неглибокого зимового спокою.

За результатами морфофізіологічного аналізу:

  • рослини пшениці озимої перебувають у фазі «кущіння», коефіцієнт кущіння 1,2-1,3, висота рослин 13-14 см, довжина конуса наростання рослин — 0,23-0,26 мм. Маса 100 сирих рослин становить 33-37 г.
  • рослини тритикале озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,0-2,1, висота рослин 14-15 см, довжина конуса наростання 0,33-0,35 мм. Маса 100 сирих рослин становить 35-38 г.
  • рослини жита озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,0-2,1, висота рослин 13-15 см, довжина конуса наростання 0,45-0,47 мм. Маса 100 сирих рослин становить 35-40 г.
  • рослини ячменю озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,1, висота рослин 13-14 см, довжина конуса наростання 0,42-0,44 мм. Маса 100 сирих рослин становить 35-40 г.
  • рослини ріпаку озимого перебувають у фазі «6-7 листків», сформована розетка.

Як зазначають науковці, конус наростання у рослин озимих зернових культур здоровий, опалесцентний, з оцінкою 5 балів. Стан посівів переважно добрий.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com

Читати також: Точне землеробство: технологічні нюанси запровадження та точки економії — досвід A.G.R. Group