24 січня 2023, 12:00, Урожай

Качан — це «ракетне паливо», яке ми викидаємо — є перспектива збирання кукурудзи в качанах

Про це розповів керівник елеваторного напрямку «SOLAGRO» Сергій Щербань у блозі на Elevatorist.com.

У збиранні кукурудзи в качанах він бачить велику перспективу.

При класичному методі збирання кукурудзи, з поля забирається лише верхня частина качанів, і це сміття генерується на елеваторі. Але цих рештків дуже мало, їх не вистачить, щоб сушити кукурудзу до кондиційних показників. Максимум ними можна обігріти побутове приміщення або адміністративний корпус.

«Тому я б обговорив з агрономами та технарями, які працюють на комбайнах, тему збирання кукурудзи в качанах. Врешті решт таку техніку мають насіннєві заводи, адже вони збирають зернову саме в качанах. Комбайни можна брати у них в оренду, щоб не витрачатись на купівлю», — пояснив Сергій Щербань.

Читати за темою: Знизити норми азотних добрив без шкоди для культури: які варіанти?

Крім того, завдяки такому способу збирання подовжується термін зберігання вологої кукурудзи в очікуванні сушіння, каже експерт.

«Якщо збирати з поля високовологу кукурудзу класичним способом, то в елеватора є лише кілька днів на її зберігання до сушіння без псування зерна: тобто без потемніння зародка. Якщо ж ми з такою вологістю збираємо кукурудзу в качанах (очищених), то вона може очікувати сушіння мінімум два тижні, а то і більше. Тобто в елеватора з’являється зазор на обробку цієї кукурудзи. Це дасть змогу пришвидшити збирання зернової з полів, а можливо й уникнути її зимівлі у полях», — додав керівник елеваторного напрямку.

Водночас у цієї технології є нюанс — перед сушінням потрібно буде обтрушувати качан, а для цього в технологію зерносховища потрібно вставити молотилку.

«Під кукурудзу в початках потрібно буде підлаштувати і вузол приймання — окрема яма, інші транспортери, також інший накопичувальний бункер, тобто не традиційний силос, а ємність з іншою системою вивантаження. Тобто тут вже вимальовується інша технологія. Вона не нова, вона є на насіннєвих заводах, тобто нічого складного», — підсумував Сергій Щербань.

Нагадаємо, на Сумщині тривають жнива — більше половини посівів кукурудзи не обмолочено.