20 листопада 2022, 09:00, Світ

Корені рослин змінюють форму та розгалужуються для збільшення поглинання води — дослідження

Своїми спостереженнями поділилися дослідники Університету Ноттінгема, пише phys.org.

Вчені відкрили новий механізм визначення води, який вони назвали «гідросигналізація», який показує, як рух гормонів пов’язаний із потоками води.

«Зміна клімату призводить до того, що режим випадання опадів стає більш нестабільним, що особливо впливає на сільськогосподарські культури, — йдеться в повідомленні. — Коріння відіграє вирішальну роль у зменшенні впливу дефіциту води на рослини, адаптуючи свою форму шляхом розгалуження або заглиблення в ґрунт, щоб здобути більше води»

Використовуючи рентгенівську мікрокомп’ютерну томографію, дослідники змогли виявити, що корені змінюють свою форму у відповідь на наявність зовнішньої вологи, пов’язуючи рух води з сигналами рослинних гормонів, які контролюють розгалуження коренів. Вони відмітили, що це дослідження надає важливу інформацію про ключові гени та процеси, що контролюють розгалуження коренів у відповідь на обмежену доступність води, допомагаючи розробити нові підходи до маніпулювання архітектурою коренів для покращення водопоглинання та врожайності культур.

«Коли коріння контактує з вологою, ключовий гормон (ауксин) рухається всередину разом з водою, провокуючи розгалудження. Коли коріння втрачає контакт із вологою, воно покладається на внутрішні джерела води, які мобілізують інший гормон (АБК), який блокує гормон розгалуження. Цей простий, але елегантний механізм дозволяє корінням рослин точно налаштовувати свою форму, щоб пристосуватися до місцевих умов і оптимізувати пошук їжі», — каже Пунам Мехра, докторант зі Школи біологічних наук.

Професор Малкольм Беннетт, співкерівник дослідження, додає: «Наші дослідження рослин є життєво важливими для розуміння того, як ми можемо вирощувати зернові культури в майбутньому та знаходити шляхи забезпечення високої врожайності навіть у найскладніших кліматичних умовах».

Нагадаємо, вчені довели, що підвищений рівень CO2 спричиняє дефіцит поживних елементів у рослинах і зниження харчової цінності врожаю.