19 липня 2022, 17:00, Україна

Сорти-дворучки озимої пшениці створюють у Селекційно-генетичному інституті

Про це повідомив керівник відділу селекції та насінництва пшениці Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення академік Микола Литвиненко, пише Голос України.

Для прикладу адаптивності сортів він навів вже відомі в Україні сорти озимої пшениці Мудрість одеська і Катруся одеська.

«Сорт Мудрість одеська надзвичайно швидко впроваджується у виробництво, особливо на півдні країни. За нашими даними, його посіви вже сягають 300 тис. га. Має комплекс господарсько-цінних ознак, особливо що стосується урожайності та якості зерна, це екстрасильна пшениця. Одесити створили сорти, які за якісними показниками, особливо хлібопекарними, практично рівні кращим світовим досягненням ярової твердозерної пшениці Канади», — зазначив Микола Литвиненко.

Іншим топовим сортом одеської селекції став Катруся одеська, який за словами Миколи Литвиненка, відзначається низкою генів стійкості до хвороб, абіотичних і біотичних факторів, отриманих від тритікале.

«Цьогоріч сильна посуха. І коли інші сорти висохли й листя опало, Катруся стояла зелена. Це свідчить про її високу посухостійкість. Сорт теж швидко впроваджують у виробництво», — додав академік.

На його думку, важливе значення з точки зору адаптації сортів має скоростиглість. Говорячи про диверсифікацію рослинництва, в селекції потрібно робити ставки на сорти, які ефективніше використовують більш сприятливий час розвитку для озимих культур, каже він. Для цього в Селекційно-генетичному інституті створили серію ранньостиглих сортів як Манера одеська, який дозріває на три-п'ять днів раніше від інших та рекомендований для всіх агрокліматичних зон України. Крім того, на виході в інституті ще нові сорти.

Наразі в Держреєстрі знаходяться 63 сорти озимої м'якої пшениці, 18 — озимої твердоїселекції інституту.

Нагадаємо, за даними Мінагрополітики, урожай пшениці цього року буде на 40% менший минулорічного.