17 листопада 2021, 09:30, Світ

Зафіксовано нову небезпечну хворобу качанів кукурудзи Trichoderma afroharzianum

Про це йдеться у науковій статті на Frontiersin.org, передає група «Спитай у фітопатолога» на Facebook.

Комерційні продукти на основі штамів T. harzianum або T. afroharzianum застосовувалися для боротьби з Rhizoctonia spp., Fusarium spp. та Phytophthora spp. на різних культурах. Однак у 2018 році вперше на полі в Південній Німеччині було зареєстровано тяжкі ураження триходермою качанів кукурудзи. Науковці проаналізували качани та попередньо ідентифікували гриб як T. harzianum.

«Це, як нам відомо, перший звіт про Trichoderma sp. як про патоген, що викликає захворювання качанів кукурудзи в Європі, яке може призвести до значних втрат врожаю. Тому ми пропонуємо назвати це захворювання «триходермічна гниль качанів кукурудзи», — зазначають вчені.

Представники роду Trichoderma класифікуються як недосконалі гриби у підрозділі Ascomycota і поширені у різних типах ґрунтів. Деякі види триходерми мають потенціал біоконтролю і можуть пригнічувати зростання патогенів за допомогою прямих і непрямих механізмів, включаючи мікопаразитизм, антибіотикоз, індукцію стійкості господаря та конкуренцію за поживні речовини та простір.

Читати по темі: Біологічний контроль попелиці підсилюється використанням атрактантів, — науковці

Зокрема здатність детоксикувати зеараленон захищає Trichoderma spp. від Fusarium spp. Таким чином, вони можуть контролювати та протидіяти широкому спектру економічно важливих патогенів рослин, можуть підвищувати стійкість рослин до посухи та сприяти зростанню коренів. Крім боротьби з кореневими та листовими патогенами, Trichoderma spp. покращують розчинення та поглинання поживних речовин рослиною, а також поліпшують розвиток коренів.

Симптоматика ураження качанів видами Trichoderma характеризується появою темної, синьо-зеленої маси конідій на зернах інфікованих качанів і між ними, а виникнення гнилі частіше було пов'язане з травмами, спричиненими механічними ушкодженнями.

«У 2018 році на одній із ділянок на півдні Німеччини було зафіксовано появу триходерми на качанах кукурудзи. Качани, відібрані з 20 сортів, поросли міцелієм, що утворює зелені шари конідій між зернами і зовні обгортки качанів. Подібні симптоми раніше спостерігалися у Південній Баварії після теплого та сухого літа, — йдеться у статті.