29 жовтня 2021, 15:30, Україна

На Волині вдруге за місяць запровадили карантинний режим по раку картоплі

Про це інформує ГУ Держпродспоживслужби Волинської області.

З третьої декади жовтня карантинний режим через рак картоплі (Synchytrium endobioticum) запроваджено на площі 7 га у селі Борохів Луцького району. Відповідне розпорядження підписав голова Луцької районної державної адміністрації Володимир Кец. Нагадаємо, це вже другий випадок, коли інспектори фіксують рак картоплі на Волині.

Регульований шкідливий організм був виявлений у господарстві одного з фізичних осіб-підприємців. Це підтверджується висновком фітосанітарної експертизи.

Зазначається, що хвороба вперше зареєстрована в Австро-Угорщині у 1888 р. До Європи гриб потрапив із Південної Америки (Перу). Збудник фіксують локально майже у всіх країнах-членах ЄОЗР (Європейської та Середземноморської організації карантину і захисту рослин). В Україні рак картоплі в перше виявлено у 1935 році на присадибній ділянці в м. Славута Хмельницької області.

Читати по темі: Озвучено найбільш продуктивні та популярні сорти картоплі в Україні

 

Шляхи перенесення і розповсюдження раку картоплі, способи протидії

Природне розповсюдження S. endobioticum дуже повільне. Одним із основних шляхів поширення є занесення інфекції з зараженими бульбами, або бульбами стійких сортів насіннєвої картоплі, що несуть на своїй поверхні частки інфікованого ґрунту та з іншим рослинним матеріалом (цибулинами, коренеплодами, саджанцями та розсадою), вирощеним на зараженій ділянці.

Характернішою ознакою захворювання є утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, рідше (при сильному ураженні) — на стеблах, листках і квітках.

Локалізація та ліквідація раку картоплі здійснюються передусім агротехнічними заходами, а це:

  • використання здорового садивного чи сортового матеріалу картоплі;
  • вирощування сортів картоплі, стійких до патотипу S. endobioticum, який виявлено на зараженій земельній ділянці (полі);
  • здійснення не рідше ніж один раз на п’ять років сортозаміни на відповідній земельній ділянці (полі) сортами картоплі, стійкими до S. endobioticum;
  • промивання бульб перед висаджуванням слаболужним розчином у випадку вирощування на присадибних земельних ділянках та полях;
  • дотримання сівозміни (вирощування зернових, зернобобових, технічних та інших культур за винятком пасльонових);
  • недопущення залуження земельних ділянок (полів) та вирощування багаторічних трав, що консервують вогнища хвороби;
  • внесення органічних добрив.