20 липня 2021, 09:30, ЗЗР

Посіви сої на Черкащині заселяються павутинним кліщем: способи боротьби з шкідником

Комаха завдовжки 0,3-0,4 мм із чотирма парами ніг (личинки з трьома), сірувато-зелена, з темними плямами по обидва боки, а перед зимівлею — оранжево-червона. Тіло зверху вкрите щетинками, розташованими в чотири ряди. Пошкоджує, окрім сої, понад 150 видів рослин.

Кліщ заселяє переважно нижній бік листків, де живе в павутині. Живиться соком рослин, проколюючи епідерміс листка, на якому утворюються світло-зелені плями, що надалі зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість).

Читати по темі: В UKRAVIT назвали ефективні рішення для контролю кліщів у посівах сої

Заселення рослин сої павутинним кліщем спостерігається від фази цвітіння до дозрівання. Оптимальними умовами для розвитку та розмноження є температура повітря 29-31°С, вологість 35-55% і гідротермічний коефіцієнт 1,1. Упродовж вегетаційного періоду сої розвиваються 3-4 генерації шкідника.

У період формування та наливу бобів сої при заселенні 10% рослин або наявності 10 особин звичайного павутинного кліща на трійчастий листок рекомендується проводити обробку інсектицидами з діючою речовиною: піриміфос-метил, клофентезин, біфентрин, абамектин, спіродиклофен, тебуфенпірад, гекситіазокс та іншими, згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».