8 червня 2021, 11:00, Україна

Близько 6 млн га українських сільгоспземель потребують консервації, — Мінагрополітики

Про це заявив Міністр агрополітики та продовольства України Роман Лещенко на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія», інформує прес-служба відомства.

«Або ми переоснащуємося і відповідаємо сучасним викликам екологічних загроз, або сільське господарство України втрачатиме свої лідерські позиції, — наголосив Міністр. — Сьогодні 2/3 нашої території фактично розташовані в зоні ризикованого землеробства. Критичними точками протягом останніх років для нас є липень та серпень. Торік у деяких областях впродовж чотирьох календарних місяців взагалі не було опадів».

Міністр підкреслив, що південь України з кожним роком стає все більше ризикованою зоною землеробства.

«У боротьбі з глобальними кліматичними змінами Мінагрополітики реагує такими інструментами: точне та бережливе землеробство — для підвищення врожайності та оптимізації використання ресурсів, їх економії; виведення з обігу деградованих земель шляхом їх консервації для відновлення виснажених ґрунтів через механізм залуження, заліснення або ренатуралізації; відновлення зрошувальних систем із метою збереження та раціонального використання запасів вологи в ґрунтах», — зазначив Роман Лещенко.

Читати по темі: В Україні спостерігається фізико-хімічна деградація ґрунтів

Він додав, що аграріям потрібно відходити від класичної технології оранки й переходити на технології Mini-Till та Strip-Till.

 

«Це енергозберігальні технології, які передбачають мінімальне проходження по полю, зосередження біоти в ґрунті, збереження рештків на полях, а також зменшення витрат пального та хімічних препаратів на 30%. Аграрії, які не перелаштовуються під сучасні технології обробітку, стають неконкурентними», — зауважив Міністр.

Він констатував значну деградацію земель: у першу чергу йдеться про водну ерозію.

Читати по темі: No-till значно зменшує ерозію ґрунтів, — американські вчені

«Сьогодні понад 6 млн га земель сільськогосподарського призначення потребують консервації. Якщо ми не відпрацюємо механізм, ми втратимо велику кількість родючих земель. У нашому законопроєкті №2194 він прописаний, і найближчі 3 місяці Кабінет Міністрів України ухвалить відповідну постанову. Відбуватиметься консервація землі на основі аналізу ґрунтів, супутникового моніторингу. Вся інформація відображатиметься в нашому геопорталі відкритих даних», — сказав Роман Лещенко.

Також Міністр агрополітики наголосив про необхідність розширення обсягу органічних земель в Україні.

«Україна сьогодні — № 1 із експорту органіки в Європу, і ми хочемо залишатися лідером в цьому сегменті. Також нам потрібно розширювати органічні землі, для чого передбачили відповідну державну підтримку. А наступного року плануємо збільшити підтримку в кілька разів для органічної продукції. Через формування органічних земель ми бачимо дуже серйозний потенціал для України», — підсумував Роман Лещенко.

Читати по темі: Близько 40 млн га с/г угідь в кукурудзяному поясі США розорено ерозією, — дослідження