12 березня 2021, 08:00, Технології

Названо основні нюанси впровадження технології strip-till в Україні

Про це йдеться у матеріалі «Досвід впровадження strip-till в Україні: переваги та нюанси».

Першим підводним каменем, на який варто звернути увагу при запровадженні технології  — є навігація.

«Найкращий варіант використовувати RTK-сигнал. Ми повинні розуміти, якщо насінина зміщується з посівом від зони закладки добрив орієнтовно до 3 см — це не критично і можна умовно вважати фактором отримання стовідсоткового врожаю», — зауважив Дмитро Сакунов, керівник відділу збуту компанії ТОВ «УАПК».

Якщо ж насінина зміщується від точки закладки добрив на 10 см, то втрата врожаю становитиме близько 5%. Якщо зміщується так, що попадає сівалка в край смуги, де ми знаходимось на межі обробленого-необробленого, тобто до 20 см, то мова може йти про втрату врожайності близько 15%.

Читати по темі: Технологія strip-till може стати порятунком в нових кліматичних умовах

«Другим нюансом є  робота з пожнивними рештками і процес збирання попередника. Бажано залишати високу стерню пшениці — 15-25 см, кукурудзи — 30 см. Чим вища стерня, тим краща снігозатримка і меншою буде швидкість вітру біля поверхні поля, завдяки чому ми будемо досягати захисту поля від ерозії. Також потрібне високе стебло, щоб менше пожнивних решток лежало в самому міжрядді», — підкреслив пан Дмитро.

 Поле за технологією strip-till

На Кіровоградщині в господарстві, де практикують strip-till, зазначили, що бувають сезони, коли просто не можуть забезпечити більшу стерню, наприклад, бо пшениця лежача була. Також там працювали декілька комбайнів і якість подрібнення стерні була різною. Цьогоріч у цьому господарстві вирішили додати тиску на прорізні диски при внесенні добрив, адже спочатку диск не до кінця прорізав стерню через що забивався агрегат.

«Варто звертати увагу, аби подрібнення пожнивних решток було якісним та вони рівномірно розподілялися. На стан подрібнення впливає гострота ножів, стан рослинних решток і конструкція подрібнювача. Аграрій може повпливати лише на перший фактор, вчасно поміняти ножі, і це принесе 50% успіху», — зауважив керівник відділу збуту.

На розподілення пожнивних решток впливають якість подрібненої маси, регулювання стану пожнивних решток і конструкція подрібнювача.

«На жаль, в Україні низька культура роботи з пожнивними рештками і мало хто на це звертає належну увагу. Також можливо здійснювати мульчування пожнивних решток, використовувати подрібнюючі вальці, пружинні борони чи здійснювати вертикальний обробіток грунту», — підсумував Дмитро Сакунов.

Читати по темі: RTK-станції дозволяють аграріям економити пальне, — експерт