1 лютого 2021, 15:30, Техніка

Метод електричного знищення бур’янів невдовзі буде доступним кожному аграрію, — прогноз

Підготував SuperAgronom.com за матеріалами Everest.ua.

Раніше Small Robot розробили серію маленьких сільськогосподарських роботів під назвою Tom, Dick і Harry для автоматизації певних рутинних завдань в сільському господарстві. Tom — це робот-розвідник, схожий на марсохід. Він застосовує комп’ютерний зір для визначення бур’янів в полі, обробляючи в день близько 20 га землі. Dick — це робот для прополки, який видаляє бур’яни або обприскуванням ділянки мікродозами пестицидів, або шляхом дроблення. Наступним етапом розвитку роботизованих аграрних машин буде об’єднання їх опцій з технологією RootWave, завдяки якій всі бур’яни можна знищити електричним струмом. Розряди електрики сприяють тому, що бур’яни як би «закипають» зсередини, втрачаючи в подальшому здатність до розмноження.

За словами виконавчого директора Small Robot Company Сема Уотсона Джонса, фермери дійсно відчайдушно потребують альтернативи хімічному контролю бур’янів. Існуючі хімічні речовини стають менш ефективними, і повсюдно спостерігається встановлення заборон на такі хімічні речовини, як гліфосфат. Експерти підозрюють, що гліфосат сприяє розвитку онкологічних захворювань. Ось чому він був заборонений в Австрії, Чехії, Італії та Нідерландах, а в Німеччині і Франції його планують перестати використовувати до 2023 року.

Іспанські аграрії автоматизують процес вирощування культур в теплицях за допомогою роботів
Читати

За словами Уотсона Джонса, основна проблема сільського господарства в тому, що хорошої альтернативи гліфосфату поки немає. Це доступний і відносно безпечний гербіцид загального призначення, а більшість інших препаратів уже заборонено до використання, оскільки вони набагато небезпечніші.

Механічна прополка або розпушування не завжди ефективно позбавляє від бур’янів і може завдати шкоди ґрунту. У той же час знищення бур’янів лазерами або струменями гарячої води вимагає багато енергії і коштує дорого. За словами виконавчого директора RootWave Ендрю Діпроуза, заміна методу знищення бур’янів на пропонований може бути так само рентабельною, як і використання хімічних гербіцидів (за ціною 6 євро на га).

До осені 2021 року компанії планують створити систему для комерційних випробувань. У разі успіху роботи зі знищення бур’янів стануть проблемою для світового ринку гербіцидів, оборот якого складає $26 млрд на рік і на якому домінують великі компанії.

«На ринку робототехніки з’явився ряд стартапів, які розробляють обладнання для боротьби з бур’янами і тих, хто кинув виклик традиційній моделі обприскування. У тому числі швейцарська компанія EcoRobotix, що використовує комп’ютерний зір для виявлення бур’янів, поставляючи дозу хімікатів тільки бур’янам. За оцінками EcoRobotix, така система використовує в 20 разів менше гербіцидів, ніж традиційні методи. Датський стартап Agrointelli також розробляє сільськогосподарських роботів, які постачають гербіциди точково, а французька компанія Naio Technologies створює роботів для механічної прополки на великих овочевих фермах», — йдеться у матеріалі.

Компанія RootWave в партнерстві з голландським брендом Steketee, що займається виробництвом сільськогосподарського устаткування, розробила електричну «блискавку» для бур’янів, яку можна розмістити на тракторі.

Великі агрохімічні компанії також популяризують точне землеробство. У 2017 році американська тракторна компанія John Deere за $305 млн придбала Blue River, компанію, що спеціалізується на технологіях «комп’ютерного зору» і точкового розпорошення. У той ж час велика кількість компаній все ще орієнтовані на використання великих тракторів.

«Масштабна революція в сільському господарстві станеться тільки тоді, коли галузь перейде до використання менших машин. Вони зроблять сільське господарство більш економічно вигідним для фермерів, які володіють невеликими ділянками землі», — резюмували фахівці.

©Микола Деркач, SuperAgronom.com, 2021