9 квітня 2020, 12:00, Світ

Вчені представили нову технологію скринінгу зернових культур

Фахівці переконані, що завдяки новій системі аналіз класів пшениці можна буде проводити більш точно і швидко, прискорити процес селекції рослин, які краще пристосовані до зміни клімату. Про це пише plantmethods.biomedcentral.com.

За словами вчених з Дослідницького центру, новий метод дозволить вимірювати характеристики зерна з високим рівнем точності.

Як зазначила провідний автор дослідження з Університету Аделаїди, доктор Джессіка Шмідт для визначення генів, які відповідають за врожайність і стійкість до стресів зерна, дослідникам потрібен точний аналіз компонентів зерна уздовж кожного колоса пшениці.

На даний момент відомості щодо врожайності отримують або за допомогою спеціальної машини, (процес тривалий і вимагає велику кількість зерна для дослідження), або в період тепличних випробувань, коли всі вимірювання проводяться вручну.

«Унікальна система відрізняється більш високою точністю. Вона дозволить швидко визначати навіть найнезначніші відмінності в характеристиках зерна. Завдяки новій технології у фахівців з'явилася можливість проводити порівняння великої кількості генетично різних рослин. Це важливо для виявлення геномних областей і механізмів стресу, що дозволить рослинам виживати в умовах зміни клімату. За допомогою нової технології експерти зможуть аналізувати ознаки, на визначення яких до цього витрачалось багато часу та ресурсів, наприклад, розмір, морфологію і вагу зерна уздовж колоса», — зауважила Джессіка Шмідт.

У ході досліджень науковцями були виокремлені певні типи морфології насіння, викликані посухою і тепловим стресом, але у зв'язку з відсутністю методики тестування фахівцям не вдавалося проводити точну класифікацію та аналіз.

Новий метод комп'ютерної томографії можна автоматизувати, що дозволить виконувати вимірювання сотень тисяч колосів пшениці з високою роздільною здатністю всього за декілька місяців.

За словами вчених, це надійна, швидка і високоточна система, яка дає можливість проводити оцінку сортів для підвищення врожайності і стійкості до зміни клімату.