Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Експерти надали поради щодо гербіцидного захисту кукурудзи при холодовому стресі та дефіциті вологи
Погодні умови, які склалися наразі не лише в країні, а й у Польщі, не сприяють проведенню пестицидних обробок, а дефіцит вологи в деяких регіонах ще більше ускладнює боротьбу з бур’янами.
Польські експерти пояснюють, як діяти в такому разі.
Досходова обробка гербіцидами кукурудзи вимагає достатньої кількості вологи.
«Власне, саме рівень вологості є основним фактором, який визначає важливість внесення відразу після свби. А як щодо післясходової обробки? Ми вже маємо посуху в багатьох регіонах країни. На жаль, це явище прогресує і найближчими днями ситуація може змінитися в гірший бік. Запаси вологи також закінчуються в сильніших місцях», — наголошується у повідомленні.
Як правило, під час посухи будь-які захисні заходи не рекомендуються. Це явний стрес для рослин. Справді, гербіциди, які застосовуються на кукурудзі, є вибірковими до неї, але чи зазнає рослина стресу після поглинання внесеної робочої рідини, зауважує автор.
Вплив мікробіологічних препаратів на живлення кукурудзи та родючість ґрунту — результати досліджень БТУ-ЦЕНТР і Кернел
Він зазначає, що кукурудза у фазі 3-4 листків може відчувати стрес, спричинений посухою та додатковим внесенням гербіцидів, хоча ризик фітотоксичності чи можливого згортання листя в «трубочку» ще більше зростає на пізніх фазах розвитку. Однак перед застосуванням гербіцидів слід почекати, особливо на тих посівах, які ледве впоралися зі стресом після заморозків і вже зазнали стресу від посухи. Там застосування гербіциду може призвести до посилення несприятливих реакцій на навколишні умови. Інша ситуація для більш пізніх посівів. Рослини часто все ще живляться з насіння, тому вони ще не зазнали посухи, і вони не зазнали додаткового стресу, пов’язаного з низкою заморозків після появи сходів.
Якщо ми використовуємо засоби для пригнічення листя, то слід дочекатися сходів бур’янів, а отже, дощу, зауважує автор.
Іншим фактором, що визначає доцільність обробки зараз, є густота бур’янів у посіві. До цього питання потрібно підходити комплексно. Якщо для обробки використовують позакореневі діючі речовини, необхідно дочекатися появи сходів бур’янів. Вже зараз видно, що деякі посіви відносно чисті і ще не захищені гербіцидами. Це не означає, що так буде залишатися весь час. Деяким видам бур’янів може просто не вистачати вологи для початку інтенсивного проростання. Після опадів бур'яни будуть розвиватися значно швидше.
«Тому, якщо ми плануємо захист засобами для позакореневого внесення, а поле «чисте», перед обробкою слід дочекатися сходів бур’янів. Однак тут потрібно продемонструвати хороші знання. Які бур'яни зазвичай з'являються в тому чи іншому місці? Чи виникали проблеми з другою хвилею бур’янів (наприклад, пізні сходи деяких бур’янів)? Інша річ, що чекати не найвигідніше — кукурудза піде в ріст і доступ діючої речовини до бур’янів буде дещо ускладнений. Однак пам’ятайте, що динаміка росту більшості бур’янів вища, ніж у кукурудзи», — наголошує експерт.
Читати також: Пересівати кукурудзу після нічних заморозків не варто, каже фахівець
Комплексним заходом, який традиційно використовується для захисту кукурудзи від бур’янів, є бакова суміш ґрунтових та позакореневих гербіцидів. Як правило, таку обробку проводять у фазі BBCH 12-15 (2-5 листків кукурудзи), коли, з одного боку, частина бур'янів вже зійшла, а частина ще перебуває на стадії проростання, до появи сходів. Така обробка забезпечує майже повний захист, оскільки охоплює весь спектр бур’янів у посіві, які перебувають у різних фазах розвитку. Однак варто звернути увагу на те, що ґрунтові д.р. потребують хорошого зволоження — такого ж, як і у випадку з досходовим захистом, наголошує експерт.
«Якщо ґрунт сухий, препарат із типовою ґрунтовою дією не буде належним чином поглинатися ґрунтом, а тому перенесення діючої речовини буде поганим. Це означає, що деякі бур’яни не поглинають гербіцид на стадії проростання. Опади після обробки, навіть через кілька днів, активують ґрунтові речовини. Але зауваження — якщо умови вологості не ідеальні (але й не такі, що унеможливлюють обробку), обов’язково використовуйте ад’ювант, який покращить розподіл діючої речовини в ґрунті та водночас захистить цю речовину проти можливого витіснення в результаті проливних дощів (які не насичують ґрунтову воду, що, безсумнівно, перемістить внесені речовини вглиб ґрунтового профілю)», — пише автор.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com