Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Ефективний гербіцидний захист цукрових буряків у нестандартних умовах
Серед проблемних моментів у вирощуванні цукрових буряків — гербіцидний захист. Адже ця культура досить повільно росте і в широких міжряддях на початку її вегетації з'являється чимала кількість бур'янів, що ростуть значно швидше. Культурна рослина неспроможна із ними конкурувати. Відповідно, й високий урожай без застосування гербіцидів отримати практично неможливо.
Шкодочинність бур'янів на посівах цукрових буряків
Як свідчать результати досліджень науковців, існує певна лінійна залежність втрат урожаю цукрових буряків від зеленої маси бур’янів у максимальній фазі їх розвитку (тобто в липні). Кожні 100 г/м² зеленої маси бур’янів знижують врожайність цукрових буряків на 1,5-2,0 т/га. На основі цієї залежності можна обчислити можливі втрати, спричинені забур’яненістю. Скажімо, якщо одна рослина лободи в липні важить 500 г, а щириця 150-300 г, і при цьому в середньому вони присутні по 1 рослині/м², втрати коренеплодів сягатимуть до 10 т/га.
Для цукрових буряків критичний поріг шкодочинності становить:
- злакових бур’янів — 4-5 шт./м²,
- дводольних бур’янів — 1-2 шт./м².
У разі великої забур’яненості втрати урожаю можуть становити до 80%. Загалом же, за деякими даними, щорічно українські аграрії через недостатнє застосування гербіцидних заходів недоотримують понад 20% врожаю цукрових буряків.
Причини неефективного застосування гербіцидів
Схеми захисту залежать від багатьох чинників. І для кожного поля потрібен індивідуальний підхід — залежно від забур’яненості, видового складу, фази розвитку тощо.
Якщо скласти певний “рейтинг” помилок у застосуванні гербіцидних засобів, то перше місце посяде несвоєчасне внесення. Тобто запізнення з термінами обприскування. А далі воно тягне за собою наступні проблеми.
Якщо бур’яни, проти яких спрямовано гербіцид, переросли фазу, а також з’явилися інші їх види, то виникає питання щодо правильного визначення доз препаратів та підбору їх комбінацій. Звісно, що за таких умов норми внесення підвищуються. Але тоді знову проблема — можливе пригнічення культурних рослин, отже виникає питання коригування доз.
Усе це схоже на певне замкнене коло: запізнення з термінами — неправильне визначення дози або заниження дози через обмеження по фазі культурної рослини — проблема з перерослими бур’янами, які ще важче знищити.
Звісно, несвоєчасне внесення це не лише проста “помилка”. Останнім часом причиною запізнення стають саме погодні умови, які не дають змоги вийти в поле у потрібні строки.
Ця тенденція врахована у нових гербіцидах, які не мають токсичності до культури в будь-якій фазі, зате мають 3-кратний запас біологічної потужності, аби знищувати перерослі бур’яни. Саме такими властивостями серед інших продуктів виділяється гербіцид Бетарен Супер МД, КЕ.
Переваги Бетарену та особливості приготування робочого розчину
Бетарен Супер МД, КЕ — це інноваційний продукт, створений на основі технологій масляної дисперсії.
Серед основних переваг:
- швидка й викорінююча дія на бур’яни;
- не токсичний до культури навіть за 3-кратного перевищення дози;
- стабільний у робочих розчинах;
- діючі речовини не кристалізуються;
- чудово працює за низьких норм виливу від 80 л в широкому температурному режимі +12-24°С.
До слова, Бетарен Супер МД, КЕ не потребує підготовки маточного робочого розчину — на відміну від інших препаратів бетанальної групи, які не рекомендується заливати у “чистому” вигляді в заповнену водою ємність обприскувача. Адже в такому разі можлива кристалізація діючих речовин і втрата ефективності. Натомість Бетарен Супер МД, КЕ можна заливати безпосередньо в бак обприскувача, звісно, у потрібній послідовності при змішуванні.
Схеми гербіцидного захисту цукрових буряків
Щоб визначити, коли саме заходити з обприскувачем у поле та які норми Бетарен Супер МД, КЕ застосовувати, потрібно брати до уваги конкретні умови. Усі дводольні бур’яни мають найбільш високу чутливість до дії препарату у період від сходів до 2 листків. Норма внесення при цьому 0,8-1,2 л/га. Але якщо весна рання, навряд чи сходи бур'янів будуть рівномірними. Більш-менш дружні вони можуть з'явитися лише за підвищення температури і швидкого прогрівання ґрунту. Так само недружніми сходи дводольних бур'янів будуть під час холодної затяжної весни. За цих умов визначення оптимального терміну обприскування ускладнюється. В такому разі краще застосовувати комплекс засобів у бакових сумішах, причому склад та норми витрат потрібно визначати виходячи з наявності відповідних видів бур’янів.
Оскільки сходи бур’янів з верхнього шару ґрунту з'являються до фази сім’ядолей (повні сходи) цукрових буряків, важливо першу гербіцидну обробку провести вчасно і якісно. Зауважимо також, що зазвичай друга хвиля бур'янів, що сходить із глибшого шару ґрунту (якщо він прогрітий), з'являється через 8-12 днів після першої обробки.
Загалом же, у теплі, вологі роки, за оптимальних умов, від сівби до замикання рядка цукровому буряку потрібно 45-55 днів. І якщо терміни, препарати та норми внесення розплановані і проведені правильно, і якщо на полі немає злісних бур’янів, для ефективного захисту посівів цілком достатньо буде здійснити 4-кратні обробки з інтервалом 7-8 днів.
Наприклад, за такою схемою:
Інший варіант можна застосувати, якщо після першої обробки повторну не вдалося провести через 7-8 днів, а лише через 15-20 днів, і при цьому бур’яни вже переросли. Зокрема, лобода перебуває у стадії 2-3 (4) пар листків, а буряк має фазу сім’ядолі (1-2 пари). В цьому разі оптимальна схема така:
Зауважимо, що третю обробку також проводять за схожим принципом. Тобто якщо хвиля бур’янів дружня — то застосовують мінімальну кількість Бетарену. Якщо ж терміни обробки запізнились, то норма збільшується. Але при цьому слід орієнтуватись на фазу бур’янів. Максимальна норма Бетарен Супер МД, КЕ (до 3,6 л/га) має припадати на останній обробіток, коли буряк сягає більше 4 пар листків.
Для ефективного захисту цукрових буряків від злакових бур'янів такі складні схеми не знадобляться. Усе значно простіше. Той же Форвард, МЕ ефективно починає працювати по сходах злаків. Потрібно лише в кожну обробку додавати по 0,2 л/га. Таким чином агроному буде дуже зручно спостерігати за якістю обробки і виявляти огріхи. Терміни ефективного застосування цього грамініциду — від фази сходів до утворення 3-5 листків (по пирію до 4-5 листків, 15-20 см). Норма внесення за одноразового використання — 0,9-1,25 л/га. Якщо ж бур'яни вже перерослі, то варто застосувати максимальні норми — 1,6-2,0 л/га.
До слова, сам Форвард, у баковій суміші дає додаткову «силу» Бетарену Супер і Митрону. Адже виступає додатковим провідником гербіцидної комбінації на основі Бетарену.
Для знищення осоту найбільш придатний гербіцид Лорнет, ВР. Види бур’яну чутливі до нього до утворення квітконосних пагонів. У нормі 0,3 л/га Лорнет ефективний по розвиненій розетці осоту, коли триває активний відтік поживних речовин у коріння. Якщо у цю фазу внести препарат не вдалося, то норму збільшують до 0,4-0,5 л/га. Бувають ситуації, коли осот з'являється рано й у великій кількості. Тоді більш ефективне дробне внесення, з додаванням у перше і друге внесення в нормах 0,15-0,2 л/га і 0,2-0,25 л/га відповідно. Перевагою гербіциду Лорнет, ВР є те, що він накопичується в точках росту і проявляє кумулятивний ефект.
Також варто зупинитися на особливостях препарату Митрон, КС. Окрім самої ефективної діючої речовини метамітрону (700 г/л), важливим фактором є її помол ~3,5 мікрон. Це головна перевага препарату у процесі розчинення та формування захисного екрану. Такий дрібний помол впливає на швидкість роботи, адже не доводиться часто очищувати форсунки, як зазвичай при роботі з іншими препаратами на основі метамітрону.
Загалом, окрім перелічених, компанія CHEMISCHE GUTER виробляє ще чимало гербіцидів. Фахівці компанії розробили ефективні гербіцидні комбінації та системи захисту проти таких злісних бур'янів, як канатник Теофраста, падалиця ріпаку, види лободи, осоту, гірчаку та ін. Наразі вже тестуються й нові продукти.
Тож в аграріїв є широкий вибір варіантів для ефективної боротьби з бур'янами на цукрових буряках.