Дізнавайтесь першими найсвіжіші агрономічні новини України на нашій сторінці в Facebook, Telegram, а також підписуйтесь на Instagram СуперАгронома.
Складаємо дієву систему удобрення. Рекомендації іноземних спеціалістів
Здоровий ґрунт — одна з запорук якісного врожаю, адже усі корисні речовини рослина отримує саме звідти.
Дієві програми удобрення ґрунту складаються з багатьох факторів, наприклад, з:
- даних ґрунтових досліджень;
- рівня вологості ґрунту;
- сівозміни та чергування культур;
- боротьби зі шкідниками;
- агротехнічних прийомів;
- екологічних проблем.
З актуальними поясненнями аналізів ґрунту по кукурудзі та соняшнику та тих поживних речовин для рослин, дефіцит яких найчастіше трапляється говорили онлайн Агроекспедиції «Тревелайт»
Інтерпретація аналізів ґрунту лабораторії Університету штату Канзас базуються на таких методиках:
- pH ґрунту – 1:1 pH водної витяжки.
- Буферний pH – SMP буфер (для визначення потреб у вапні).
- Азот – Доступний нітратний азот - N.
- Фосфор:
- Р, екстрагований по Bray P1;
- Р, екстрагований по Mechlich III (метод ICP) – інтерпретується як і метод Bray P1;
- Олсен P – множиться на 1.6 та інтерпретується як і метод Bray P1.
- Калій – K, екстрагований амоній ацетатом .
- Цинк, залізо і бор – екстракція DTPA.
- Сірка – сульфати, екстраговані фосфатом кальцію.
- Хлорид – екстракція тіоцианатом ртуті (ІІ) (Колориметрично).
Глибина відбору зразків
Варто розуміти, що аналіз на нітрати-N, сульфат-S та хлорид-Cl проводиться на основі проб ґрунту, відібраних на глибині 0-60 см. Вміст усіх інших поживних речовин визначається на основі зразків, відібраних з глибини 0-15 см.
Рекомендовану норму вапна слід визначати з урахуванням глибини його заробки, а для культур за технологією no-till та багаторічних культур повинна передбачатися глибина до 5 см.
Визначення вмісту азоту
Потреба певної культури в азоті під заплановану врожайність коригується з урахуванням багатьох особливостей поля.
Рекомендації Університету штату Канзас щодо азоту для всіх культур визначаються залежно від вмісту органічної речовини у ґрунті.
Вважається, що протягом сезону на кожен 1% органічної речовини у верхніх 15 см ґрунту мінералізується 22,4 кг/га доступного азоту при вирощуванні ярих культур (наприклад, кукурудза, зернове сорго), але для озимих культур (наприклад, пшениця) мінералізується 11,2 кг/га азоту на кожен відсоток органічної речовини.
Фактори, що варто врахувати для більш точного визначення вмісту азоту:
- попередник,
- залишковий вміст N,
- застосування гною,
- вміст N у поливній воді,
- винос N при випасі та обрана система обробітку ґрунту.
Суттєво впливати на врожай може те, як і коли аграрії вноситимуть азотні добрива. Наприклад, пізні або розділені внесення N на зрошуваних полях, особливо на піщаних ґрунтах, часто підвищують ефективність поглинання N за рахунок зниження ймовірності втрат. Крім того, для технологій, в яких застосовується велика кількість решток рослин, таких як no-till, внесення азотних добрива забезпечить запас N для ефективного поглинання ярими культурами.
Визначення вмісту фосфору та калію
Залежно від обставин, поля та ситуації, рекомендації Університету штату Канзас щодо фосфору та калію передбачають два основні варіанти для виробників.
Програма родючості «Забезпечення» має на меті на тривалий період визначити середню кількість фосфорних добрив, які необхідні для забезпечення оптимальної економічної віддачі в рік внесення поживних речовин, отримуючи при цьому близько 90-95% від максимального врожаю. У деякі роки для досягнення оптимального врожаю та економічної віддачі потрібна більша кількість поживних речовин, тоді як в інші роки вистачить менше рекомендованої кількості.
Рекомендації програми «Побудова та Підтримка» передбачають застосування достатньої кількості фосфору або калію для отримання таких показників тестування ґрунту, які б відповідали цільовим показникам протягом запланованого періоду часу (як правило, 4-8 років), а в подальшому — підтримка цих показників ґрунту в цільовому діапазоні в наступні роки. Якщо значення в аналізах ґрунту перевищують цільовий діапазон, не рекомендується застосовувати фосфор або калій, за винятком невеликої кількості стартових добрив.